Дослідження: Громади Київщини недоотримують 595 мільйонів гривень щороку (інфографіка)
Втрати і недонадходження, за результатами оцифрування та аналізу земель Київської області складають 595 мільйонів гривень на рік.
Втрати і недонадходження, за результатами оцифрування та аналізу земель Київської області складають 595 мільйонів гривень на рік.
Результати дослідження Vkursi Zemli Ukraine вказують на те, що втрати і недонадходження, за результатами оцифрування та аналізу земель Київської області складають 595 мільйонів гривень на рік.
Саме стільки могли б додатково отримувати громади у випадку ефективного використання земель та розв'язання проблем, пов’язаних з тіньовою орендою, самовільним зайняттям земель, обробітку земель з порушенням цільового призначення тощо. Загальна площа земель, щодо якої експерти виявили низку проблем, складає 411 340 гектарів.
Дослідження побудовано на використанні відомостей про земельні ділянки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРПНМ) та реєстру ДЗК, порталу нормативно грошової оцінки землі (НГО), open data, даних супутникового моніторингу, із застосуванням технологій GIS та Big Data.
Реальна площа сільськогосподарських земель Київщини становить 1 234 675 гектарів, або 44% від території області. 909 679 тисяч га це землі товарного сільськогосподарського (с/г) виробництва.
Це саме ті земельні ділянки, вільний продаж та купівля яких стали можливим після скасування мораторію та відкриття ринку землі. За індикативними показниками нормативно грошової оцінки землі, загальна вартість всіх с/г земель області становить 33,3 мільярда гривень, а середнє НГО 1 гектара с/г земель дорівнює 26 041 грн.
Також, на відміну від Сумської області, на Київщині практично не залишилося земель запасу та резервного фонду. Якщо в Сумській області таких земель понад 100 тисяч гектарів, то в Київській їх площа становить 14 987 гектарів, що свідчить про активне розпаювання та зміну цільового призначення ділянок.
Більша частина земель сільськогосподарського призначення перебуває в приватній власності фізичних осіб — 84,9%. Лише в 5,2% земель площею 54 535 гектарів власниками є юридичні особи — 1542 приватні компанії з різних сфер бізнесу.
Державні та комунальні землі становлять сумарно 7,63% всіх с/г земель області. Для 92 тисяч гектарів відсутній власник чи розпорядник, а це 7,46% с/г земель області.
Це частина ризикових земель, що потребують проведення інвентаризації. Всього ж в області встановлено 331 612 фізичних осіб-власників землі та 2021 юридичних осіб — приватних компаній, державних установ та органів самоврядування, що володіють землею.
Цікаву інформацію було отримано з аналізу найбільших землевласників:
Так, законодавство сьогодні обмежує набуття у власність понад 100 га с/г земель. Проте в області є 86 фізичних осіб, що володіють земельним банком понад 100 гектарів. Також серед власників зустрічаються і помилкові або сфальсифіковані записи. Так, в офіційних довідках ДЗК було виявлено, що власником 1271 с/г ділянок сумарною площею 1510 га зазначено "Land Lord King", а не реальне прізвище та ім’я.
Понад 64% всіх с/г земель області передано в оренду. ТОП-5 користувачів сільськогосподарських земель Київщини має наступний вигляд: Агрофірма "Світанок" — 38 386 гектарів, ГК "Миронівсьский хлібопродукт" (МХП) — 37 747 гектарів, ГК "Ерідон" — 22 275 га, ГК "Нива Переяславщини" — 16 352 гектарів, ГК "Успех" — 16 191 гектарів.
Всього ж концентрація земель в користуванні агрохолдингів порівняно низька — 10 найбільших компаній орендують лише 16,4% с/г земель.
До прикладу, у сусідній Сумській області цей показник становить 33,7%. Консолідація земельного банку серед агровиробників Київської області також більш помірна — найбільша частка с/г земель області, а саме 37,6% знаходиться в користуванні фермерів з земельним банком 500-3000 га.
На тій таки Сумщині понад 41% с/г земель обробляють агрохолдинги із земельним банком понад 10 000 гектарів.
Для 342 тисяч гектарів с/г земель не вдалось виявити інформацію про зареєстровані договори оренди, постійного користування, емфітевзису чи сервітуту.
Завдяки оцифруванню супутникових знімків, встановлено що 173 тисяч гектарів таких земель обробляються в масивах полів, що може свідчити про ризики тіньової оренди земельних ділянок.
Варто пояснити, що це один з видів земельного шахрайства, коли агровиробник обробляє земельні ділянки та сплачує власнику орендну плату, проте робить це без укладання та реєстрації договору оренди, тобто «в тіні»... У такий спосіб господарство економить на податках, а також отримує необлікований вал збіжжя, що можна реалізувати по «формі №2», тобто за готівку.
Також, як порівняти з іншими областями, землі Київщини є частим предметом судових суперечок. Дослідженням виявлено 19 499 судових справ щодо земельних ділянок у 2019-2020 роках, що більш аніж у два рази перевищує аналогічний показник у Сумській та Вінницькій областях разом.
Як громадам Київщини збільшити надходження від землі?
В рамках дослідження було не лише ідентифіковано землі з ризиком порушень та неефективного використання, а й розраховано суму щорічних втрат та недонадходжень в бюджети громад.
Основними причинами є:
Тіньова оренда земельних ділянок. Сумарні втрати внаслідок не сплати 60% ПДФО з орендної плати та єдиного податку 4 групи при використанні земельних ділянок приватної власності без укладання договорів оренди — 51,3 мільйона гривень щороку. Найбільш поширеною проблема є в Миронівській, Рокитнянській, Сквирській, Тетіївській та Ставищенській громадах.
Управління державними та комунальними землями. Це земельні ділянки державної і комунальної власності, що не передані в оренду, а також ділянки, що використовуються необґрунтовано. Щорічний розмір втрат та недонадходжень — 113,5 млн грн. Найбільш гостро ця проблема стоїть для Маловільшанської, Яготинської, Баришівської, Бориспільської та Ковалівської територіальних громад.
Самовільне зайняття. Це обробіток земель, де не сформовані земельні ділянки і є висока ймовірність, що ці землі перебувають у комунальній власності. Для Київщини це майже 95 тисяч гектарів, а сума можливих втрат сягає 400 мільйонів гривень щороку. Найбільше - в Іванківській, Кагарлицькій, Ставищенській, Великодимерській та Баришівській громадах.
Обробіток земель не с/г призначення. Це землі, що обробляються з порушенням цільового призначення. Таких в області понад 15 тисяч гектарів, найбільше серед земель житлової забудови, транспорту комунікацій та зв'язку.
Для довідки: Vkursi Zemli Ukraine — це проєкт з оцифрування та моніторингу земель України, мета якого надати громадянам, територіальним громадам, агробізнесу, державним органам максимум інформації та аналітики про ключові аспекти земельних відносин у кожній області та громадах. Проєкт реалізується спільно командою експертів Vkursi Agro та SmartFarming за підтримки UKRSIBBANK BNP Paribas Group, юридичної фірми «Василь Кісіль і Партнери» та за сприяння Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Для зручності і аби бути першим у курсі найсвіжіших новин України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Щоб не пропустити найсвіжіші новини – обов’язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.