Новини
Новини Київської області
Головні новини
Інфографіка

Дослідження: Громади Київщини недоотримують 595 мільйонів гривень щороку (інфографіка)


Втрати і недонадходження, за результатами оцифрування та аналізу земель Київської області складають 595 мільйонів гривень на рік.

Дослідження: Громади Київщини недоотримують 595 мільйонів гривень щороку (інфографіка) - зображення

Втрати і недонадходження, за результатами оцифрування та аналізу земель Київської області складають 595 мільйонів гривень на рік.

Результати дослідження Vkursi Zemli Ukraine вказують на те, що втрати і недонадходження, за результатами оцифрування та аналізу земель Київської області складають 595 мільйонів гривень на рік.

Саме стільки могли б додатково отримувати громади у випадку ефективного використання земель та розв'язання проблем, пов’язаних з тіньовою орендою, самовільним зайняттям земель, обробітку земель з порушенням цільового призначення тощо. Загальна площа земель, щодо якої експерти виявили низку проблем, складає 411 340 гектарів.

Дослідження побудовано на використанні відомостей про земельні ділянки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРПНМ) та реєстру ДЗК, порталу нормативно грошової оцінки землі (НГО), open data, даних супутникового моніторингу, із застосуванням технологій GIS та Big Data.

Дослідження: Громади Київщини недоотримують 595 мільйонів гривень щороку (інфографіка) - зображення

Реальна площа сільськогосподарських земель Київщини становить 1 234 675 гектарів, або 44% від території області. 909 679 тисяч га це землі товарного сільськогосподарського (с/г) виробництва.

Це саме ті земельні ділянки, вільний продаж та купівля яких стали можливим після скасування мораторію та відкриття ринку землі. За індикативними показниками нормативно грошової оцінки землі, загальна вартість всіх с/г земель області становить 33,3 мільярда гривень, а середнє НГО 1 гектара с/г земель дорівнює 26 041 грн.

Також, на відміну від Сумської області, на Київщині практично не залишилося земель запасу та резервного фонду. Якщо в Сумській області таких земель понад 100 тисяч гектарів, то в Київській їх площа становить 14 987 гектарів, що свідчить про активне розпаювання та зміну цільового призначення ділянок. 

Більша частина земель сільськогосподарського призначення перебуває в приватній власності фізичних осіб — 84,9%. Лише в 5,2% земель площею 54 535 гектарів власниками є юридичні особи — 1542 приватні компанії з різних сфер бізнесу.

Державні та комунальні землі становлять сумарно 7,63% всіх с/г земель області. Для 92 тисяч гектарів відсутній власник чи розпорядник, а це 7,46% с/г земель області.

Це частина ризикових земель, що потребують проведення інвентаризації. Всього ж в області встановлено 331 612 фізичних осіб-власників землі та 2021 юридичних осіб — приватних компаній, державних установ та органів самоврядування, що володіють землею.

Цікаву інформацію було отримано з аналізу найбільших землевласників:

Так, законодавство сьогодні обмежує набуття у власність понад 100 га с/г земель. Проте в області є 86 фізичних осіб, що володіють земельним банком понад  100 гектарів. Також серед власників зустрічаються і помилкові або сфальсифіковані записи. Так, в офіційних довідках ДЗК було виявлено, що власником 1271 с/г ділянок сумарною площею 1510 га зазначено "Land Lord King", а не реальне прізвище та ім’я.

Понад 64% всіх с/г земель області передано в оренду. ТОП-5 користувачів сільськогосподарських земель Київщини має наступний вигляд: Агрофірма "Світанок" — 38 386 гектарів, ГК "Миронівсьский хлібопродукт" (МХП) — 37 747 гектарів, ГК "Ерідон" — 22 275 га, ГК "Нива Переяславщини" — 16 352 гектарів,  ГК "Успех" — 16 191 гектарів.

Дослідження: Громади Київщини недоотримують 595 мільйонів гривень щороку (інфографіка) - зображення

Всього ж концентрація земель в користуванні агрохолдингів порівняно низька — 10 найбільших компаній орендують лише 16,4% с/г земель.

До прикладу, у сусідній Сумській області цей показник становить 33,7%. Консолідація земельного банку серед агровиробників Київської області також більш помірна — найбільша частка с/г земель області, а саме 37,6% знаходиться в користуванні фермерів з земельним банком 500-3000 га.

На тій таки Сумщині понад 41% с/г земель обробляють агрохолдинги із земельним банком понад 10 000 гектарів.

Для 342 тисяч гектарів с/г земель не вдалось виявити інформацію про зареєстровані договори оренди, постійного користування, емфітевзису чи сервітуту.

Завдяки оцифруванню супутникових знімків, встановлено що 173 тисяч гектарів таких земель обробляються в масивах полів, що може свідчити про ризики тіньової оренди земельних ділянок.

Варто пояснити, що це один з видів земельного шахрайства, коли агровиробник обробляє земельні ділянки та сплачує власнику орендну плату, проте робить це без укладання та реєстрації договору оренди, тобто «в тіні»... У такий спосіб господарство економить на податках, а також отримує необлікований вал збіжжя, що можна реалізувати по «формі №2», тобто за готівку.

Також, як порівняти з іншими областями, землі Київщини є частим предметом судових суперечок. Дослідженням виявлено 19 499 судових справ щодо земельних ділянок у 2019-2020 роках, що більш аніж у два рази перевищує аналогічний показник у Сумській та Вінницькій областях разом.

Як громадам Київщини збільшити надходження від землі?

В рамках дослідження було не лише ідентифіковано землі з ризиком порушень та неефективного використання, а й розраховано суму щорічних втрат та недонадходжень в бюджети громад.

Дослідження: Громади Київщини недоотримують 595 мільйонів гривень щороку (інфографіка) - зображення

Основними причинами є: 

Тіньова оренда земельних ділянок. Сумарні втрати внаслідок не сплати 60% ПДФО з орендної плати та єдиного податку 4 групи при використанні земельних ділянок приватної власності без укладання договорів оренди — 51,3 мільйона гривень щороку. Найбільш поширеною проблема є в Миронівській, Рокитнянській, Сквирській, Тетіївській та Ставищенській громадах.

Управління державними та комунальними землями. Це земельні ділянки державної і комунальної власності, що не передані в оренду, а також ділянки, що використовуються необґрунтовано. Щорічний розмір втрат та недонадходжень — 113,5 млн грн. Найбільш гостро ця проблема стоїть для Маловільшанської, Яготинської, Баришівської, Бориспільської та Ковалівської територіальних громад. 

Дослідження: Громади Київщини недоотримують 595 мільйонів гривень щороку (інфографіка) - зображення

Самовільне зайняття. Це обробіток земель,  де не сформовані земельні ділянки і є висока ймовірність, що ці землі перебувають у комунальній власності. Для Київщини це майже 95 тисяч гектарів, а сума можливих втрат сягає 400 мільйонів гривень щороку. Найбільше - в Іванківській, Кагарлицькій, Ставищенській, Великодимерській та Баришівській громадах.

Дослідження: Громади Київщини недоотримують 595 мільйонів гривень щороку (інфографіка) - зображення

Обробіток земель не с/г призначення. Це землі, що обробляються з порушенням цільового призначення. Таких в області понад 15 тисяч гектарів, найбільше серед земель житлової забудови, транспорту комунікацій та зв'язку. 

Для довідки: Vkursi Zemli Ukraine — це проєкт з оцифрування та моніторингу земель України, мета якого надати громадянам, територіальним громадам, агробізнесу, державним органам максимум інформації та аналітики про ключові аспекти земельних відносин у кожній області та громадах. Проєкт реалізується спільно командою експертів Vkursi Agro та SmartFarming за підтримки UKRSIBBANK BNP Paribas Group, юридичної фірми «Василь Кісіль і Партнери» та за сприяння Міністерства аграрної політики та продовольства України.

Для зручності і аби бути першим у курсі найсвіжіших новин України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Щоб не пропустити найсвіжіші новини – обов’язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.