Новини
Головні новини
Здоров'я
Україна-суспільство

Домашнє насильство і карантин: як пов’язані, куди звертатись


Чому під час карантину збільшились випадки домашнього насильства? Куди звертатись по допомогу? Журналіст ІА «Погляд» запитав у Наталії Решетової – в. о. директора Притулку для осіб, які постраждали від насильства (далі – Притулку), що дислокується під Києвом у Васильківському районі.

Карантин через пандемію коронавірусу порушив звичний спосіб життя людей на планеті. За даними ООН, у зв’язку з пандемією коронавірусу у світі домашнє насильство збільшилося вдвічі. «Усі опинилися в умовах невизначеності, – каже Наталія Решетова. – Ніхто не знає, коли карантин скінчиться і все стане на свої місця. У кожної людини зараз є свої тривоги й хвилювання. І якщо зазвичай, особливо у великих містах, родини збираються разом переважно вечорами після роботи, то в умовах карантину вони опинились фактично замкненими в чотирьох стінах 24 години на добу. Нестабільний емоційний стан, хитке матеріальне становище, неналагоджені стосунки у сім’ях спровокували сплеск домашнього насильства».

Для прикладу:
На Київщині з початку року, за даними поліції в Київській області, було зафіксовано 1690 звернень до поліції щодо вчинення правопорушення в сімейному середовищі. Лише на Білоцерківщині мобільною групою з реагування на факти домашнього насильства здійснено 574 виїзди. У минулому році за аналогічний період таких звернень було 1221. У поліції кажуть, що збільшення звернень свідчить передусім про усвідомлення, що про домашнє насильство не потрібно мовчати.

Через постійну присутність кривдника в умовах карантину жертви насильства навіть не можуть зателефонувати на «гарячі» лінії, щоб проконсультуватись чи попросити про допомогу. За словами очільниці Притулку, жертви, а це переважно жінки, більше пишуть, ніж телефонують. «З 10 квітня почались перші звернення жінок до притулку з початку карантину. До цього протягом двох із половиною тижнів була повна тиша, телефон притулку «мовчав». Це був взагалі нонсенс, – Наталія Решетова. – За рік функціонування на Васильківщині Притулку такої повної тиші і відсутності звернень взагалі не було. Починаючи з 10 квітня звернення «пішли». Їх, станом на 13 квітня, було вже 4. Звертались жінки з Вишгородського району, Білої Церкви та навіть з інших регіонів України».

Нагадаємо, що Притулок для осіб, які постраждали від насильства, з’явився на Київщині у березні минулого року. За цей час до закладу звернулось 77 жінок. «Це ті, хто зважився звернутися за допомогою, і хто залишився живим, – каже його очільниця. До нас звертаються переважно в екстрених випадках, щоб їх не вбили їхні кривдники». У зв’язку з цим місцезнаходження Притулку не розголошується. Відомо лише, що він розташований у Васильківському районі. У Притулку всього 10 місць. Там можуть проживати жінки разом зі своїми дітьми безкоштовно до 6 місяців. Фінансується заклад із бюджету Васильківського району. У Притулку є «гаряча» лінія – 067 341 48 95, куди можуть звертатись цілодобово жертви насильства за консультацією. На період карантину психолог закладу консультує телефоном або онлайн.

На думку Наталії Решетової, жінки, які є переважно жертвами домашнього насильства, не звертаються за допомогою в умовах карантину, оскільки не мають фізично такої можливості. «Або їх кривдник постійно поруч – і вони не можуть зателефонувати. Або він взагалі забирає в них телефон. Тож все, що вдається зробити жінкам, які страждають від насильства, – це написати через Інтернет, зокрема на «гарячу» лінію чи, скажімо, в чат-бот з протидії домашнього насильства».

Довідково:
До адміністративної відповідальності у Київській області з початку цього року притягнуто 965 порушників за домашнє насильство. Щодо кривдників та кривдниць винесено понад 400 термінових заборонних приписів, щоб захистити потерпілих у випадках загрози їхньому життю та здоров’ю. Крім того, відкрито 38 кримінальних проваджень за статтею 126-1 КК України «Домашнє насильство». На обліку в територіальних підрозділах поліції Київщини наразі перебуває 2818 правопорушників. Аби попередити рецидиви, кривдники знаходяться під контролем поліції.

Варто зазначити, що жертвами насильства часто стають жінки і діти. Проте, за статистикою, жінки менше звертаються по допомогу, ніж діти.

Куди звертатись за допомогою жертвам насильства?

Жертвам насильства передусім слід телефонувати на 102 – спецлінію Національної поліції.

Також можна зателефонувати до громадської організації «Ла Страда Україна»: з питань протидії насильству у сім’ї на номери: 0 800 500 335 або 116 123, з питань захисту прав дітей: 0 800 500 225 або 116 111.

Крім того, в Україні створено державну «гарячу» лінію з попередження домашнього насильства1547.

Нещодавно МВС України запустило в месенджері Telegram чат-бот щодо протидії домашньому насильству в умовах карантину @police_helpbot #ДійПротиНасильства.

Для мешканців Києва діє «гаряча» лінія з протидії домашнього насильства, яка працює цілодобово за телефонами: 1500 та (044) 272-15-00.

«Гаряча» лінія Притулку для осіб, які постраждали від насильства, що дислокується на Васильківщині, – 067 341 48 95

Домашнє насильство: що робити і куди звертатись по допомогу - відео від МВС України за посиланням

Також «Погляд» писав про онлайнкурс, створений для боротьби з домашнім насильством.