Новини
Україна
Суспільство
Україна-суспільство

Долар падає, чи гривня зростає?


Експерти дають свої оцінки, й наводять свої аргументи, але в тому, що до кінця року долар хоч трошки, та додасть у «вазі» – упевнені всі.

Прогнози – справа невдячна. Особливо коли прогнози стосуються грошей. Чого очікувати від долара і гривні? Кожен з експертів має свою думку, а тим часом пропри те, що даолар падає, ціни в магазинах не знижуються, а навіть навпаки – в супермаркетах є зростання товарів за деякими позиціями. Водії ж дивуються, що й ціни на пальне не знижуються. Чого чекати?

Нацбанк України на вівторок, 24 вересня, зміцнив офіційний курс гривні на 11 копійок – до 24,3272 грн за долар. У понеділок, 23 вересня, було 24,4326 грн за долар. Такі дані наведено на сайті НБУ. Курс гривні до євро у вівторок встановлено на рівні 26,7234 грн проти 26,9492 грн понеділка.

«Жодного тижня без рекорду!.. Стійка тенденція до ревальвації національної валюти збереглася. Ще кілька тижнів тому українці раділи, що гривня зміцнилася до найвищих показників “із червня минулого року”, “за останні два роки”, “два з половиною”, “три”, і ось тепер – “майже три з половиною”! Уже кілька місяців поспіль ми з колегами “штампуємо” заголовки на кшталт “долар опустився нижче психологічної позначки у 27...26...25 гривень”. Здається, й до чергового рубежу у 24 недалеко, йдеться в повідомленні.

За тиждень долар на міжбанківському ринку України торгуватиметься близько 24 грн. "Цього тижня ми очікуємо подальшого зниження долара до гривні. Долар на міжбанку може торгуватися за тиждень поблизу 24 грн, а готівковий долар у банках може торгуватися близько 23,9/24,2 грн", - йдеться у повідомленні Укрінформу.

У цьому зв’язку не можна не згадати аналіз початку року. Впливове видання The Economist оприлюднило щорічний рейтинг “Індексу Бік Мака”, який порівнює купівельну спроможність валют із урахуванням вартості стандартного бургера в мережі “МакДональдз” по всьому світу. Один з головних висновків: українська гривня – серед найбільш недооцінених валют. Її реальний курс до американського “зеленого” – 9,68 за 1 долар. Тобто, рівень недооцінки на початок року становив 65,2%. Адже зараз "Біг-Мак" в Україні коштує 54 гривні, а у США – 5,58 долара».

То ж, можливо, долар буде «відкочуватись» до названих 9,68 гривень за один американський «вічнозелений»?

Втім, такі думки можна сприймати хіба що як жарти чи кепкування. Бо, як правило, американська валюта, набравши ваги, якщо й худішала, то дуже повільно, а потім і знову «доганяла й переганяла» попередню «вагу», вочевидь, добре долару ведеться на українських «харчах».

Низка експертів вважає, що так само буде й цього разу: рекордне зміцнення гривні може закінчитися кризою, бо економічних підстав для ревальвації не так вже й багато. Одні зауважують, що процес ревальвації гривні цілком об’єктивний, пов’язаний зі стабілізацією економічної ситуації в державі, сприятливою кон’юнктурою для вітчизняних експортерів, активним залученням коштів нерезидентів (іноземних компаній та фізосіб-підприємців, зареєстрованих за межами України) через рекордні розміщення облігацій внутрішньої державної позики. “На руку” гривні, мовляв, і фактор політичної стабільності, й те, що люди повірили у кращий завтрашній день. Інші ж застерігають: гривню зміцнюють штучно,  щоб знову залишити “з носом” і громадян, і державу. Бо чим сильніше стискати дефляційну пружину, тим стрімкіше вона потім випрямляється і тим болісніше б’є по лобі.. Хто з коментаторів має рацію, покаже лише час.

На міжбанківський ринок традиційно для останніх місяців зайшла валютна виручка від іноземців, які чекають вівторка, коли, зазвичай, Мінфін проводить аукціони з розміщення одних із найприбутковіших у світі (на жаль, здебільшого, лише завдяки суб’єктивним чинникам, як-от висока ставка рефінансування НБУ) цінних паперів – українських ОВДП. Відтак під на міжбанку пропозиція валюти перевищила попит. Долар купували в середньому за 24, 3 грн, продавали – по 24,32. Та й імпортери «допомагають», бо прагнуть купити валюту якомога дешевше. Експортери ж зацікавлені у зворотній тенденції, але “притримувати” валютну виручку вдається не всім, адже обігових коштів, зазвичай, не вистачає. На результати торгів у понеділок вплинув і початок періоду сплати податків та нарахування заробітної плати. Тож поки що ревальвація гривні триває. Хоч Нацбанк намагається згладжувати занадто різке просідання долара і активно викуповує валюту. Приміром, минулого тижня НБУ купив на міжбанківському ринку 270 мільйонів доларів. А з початку року чисте поповнення міжнародних резервів склало 3,56 мільярда доларів! Чим дешевший долар, тим менше Україна витрачає для розрахунків із кредиторами. Але цей позитивний ефект “відносний”, бо через значно вищу, аніж прогнозувалося, вартість гривні, Україна недоотримує десятки мільярдів гривень надходжень до держказни – насамперед, від митниці (мита, акцизи, ПДВ на імпорт). Такий аналіз наводить Укрінформ і, ґрунтуючись на думках експертів  зауважує, що все одно за спадом буде зростання «вічнозеленого»  - інша справа – на скільки він підскочить – чи до 30 гривень за долар, чи «лише» до трохи більше, ніж 28.

Втім, ресурс ЛІГА дає ще оптимістичніші для гривні прогнози експертів: «У короткостроковому періоді там допускають подальше посилення гривні до 24,55 і навіть 24,25 грн /$. Але в другій половині осені все ж настане девальвація. Прогноз на кінець року - 26 грн. У компанії ICU очікують зниження курсу долара до 25,5-26,5 грн ще в вересні. За умови відсутності макроекономічних і політичних шоків курс до кінця вересня залишиться в коридорі 24,5-25,5 грн/$, до кінця року - в межах 26,5 грн, вважають у банку Кредит-Дніпро», йдеться у повідомленні.

Ресурс ZIK вважає, що на раптове зростання курсу гривні впливає підготовка до відкриття ринку землі. Аграрні олігархи, які виводили кошти в офшори, змушені завозити гроші в Україну, легалізувати їх, щоб придбати землю.

Отже, цифри називають різні, але те, що долар хоч трошки, та додасть у «вазі» – упевнені всі.

Втім, прогнози – річ таки невдячна…

Фото з відкритих інтернет-ресурсів