Новини
Україна
Здоров'я

До Календаря щеплень пропонують додати кон’юговану пневмококову вакцину


До нинішнього Календаря щеплень, який востаннє змінювався у липні 2018 року, національна технічна група експертів з питань імунізації (НТГЕІ) рекомендує додати кон’юговану пневмококову вакцину для дітей у віці до 1 року, а також дітей, народженим раніше внесення вакцинації до Календаря щеплень, яким не виповнилося 5 років на час початку вакцинації. Нині опрацьовується питання введення пневмококової вакцини та дози для затвердження МОЗ України.

фото - pxhere.com

 Щороку, за оцінкою ВООЗ, завдяки щепленням у світі вдається зберегти від двох до трьох мільйонів дитячих життів. За допомогою вакцинації людство перемогло натуральну віспу, захворюваність на поліомієліт знизилася на 99%, так само знизився рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк і краснуху, інформує Центр громадського здоров’я України.

Що таке пневмококова інфекція?

Пневмококова інфекція є збудником інвазійних і неінвазійних захворювань: бактеріємії, сепсису, менінгіту, пневмонії, бронхіту, гострого середнього отиту. Вона передається від людини до людини повітряно-краплинним шляхом. Можливі довгострокові неврологічні наслідки зараження цією інфекцією у вигляді втрати слуху, психічних порушень, порушень рухової активності і судом. Саме такі ускладнення спостерігаються у 24,7% осіб, які хворіли на пневмококовий менінгіт у дитинстві.

За даними ВООЗ, у світі у 2015 році зареєстровано 294 тис. летальних випадків дітей віком до 5 років, зумовлених пневмококовою інфекцією. До початку застосування пневмококових вакцин захворюваність пневмококової інфекції становила 44,4 випадки на 100 тис. дітей до 5 років в країнах Європи і 167 випадків на 100 тис. дітей до 5 років в США. Коректні дані про захворюваність в країнах із середнім і низьким рівнем доходів відсутні у зв’язку з нестачею можливостей проведення лабораторної діагностики. 

фото - pxhere.com

Нагадаємо, що вакцинація – простий, безпечний та дієвий спосіб захисту людей від інфекційних захворювань, до того моменту, як вони почнуть із ними контактувати.

Імунна система реагує на введену вакцину і виробляє імунітет проти інфекції. Таким чином формується захист проти хвороби. Вакцинація захищає від інфекцій, які можуть призвести до ускладнень, інвалідності і смерті. 

В нашій країні безкоштовно можна вакцинуватися проти десяти інфекційних захворювань:

  • гепатиту В,
  • туберкульозу,
  • поліомієліту,
  • дифтерії,
  • кашлюку,
  • правця,
  • гемофільної інфекції,
  • кору,
  • краснухи
  • епідемічного паротиту.

У якому віці найкраще імунізуватися?

Вакцини забезпечують захист у будь-якому віці, тож обмежень щодо віку не має. Своєчасна і повна вакцинація захищає вас і оточуючих від серйозних і потенційно смертельних захворювань. 

Для створення належного імунітету щеплення необхідно починати робити вже з народження дитини, ще до того, як вона почне активно контактувати з іншими.

фото - pxhere.com

Щоб вакцинуватися, необхідно звернутися до свого сімейного лікаря. Він огляне вас і пояснить все, що цікавить, зокрема розповість про можливі прояви організму на щеплення та перерахує випадки, коли слід звернутися до лікаря тощо. Також лікар повідомить, коли потрібно робити наступне щеплення. У випадку, коли вакцинують поза Календарем щеплень, буде підібрано оптимальну схему імунізації.  

Перед вакцинацією необхідно заповнити форму «Інформована згода та оцінка стану здоров’я особи або дитини одним з батьків, законним представником дитини на проведення щеплення або туберкулінодіагностики», яка затверджена Міністерством охорони здоров’я України і використовується по всій території країни.  

Що стосується протипоказань до вакцинації, то для кожного вони визначаються індивідуально. Рішення приймає лікар, виходячи з Переліку медичних протипоказань, який оновили відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я. 

Раніше "Погляд" повідомляв, що Україна у питанні імунізації пасе задніх, адже, за даними ЮНІСЕФ, українські діти найменше вакциновані від смертельних хвороб.

Через карантин в 1-му кварталі цього року в Україні сталось значне зниження рівня імунізації дітей. Так, станом на кінець травня для більшості вакцин показник щеплення впав на 5%, а охоплення щепленнями від кору, краснухи та паротиту знизилось на 20%.