Новини
Культура
Позитивні історії

День пасічника – солодке свято


Сьогодні, 19 серпня, бджолярі України відзначають день пасічника. Це професійне свято відносно молоде – у 1997 році воно було запроваджене указом президента України №815/97 на підтримку АПК України, а також Спілки пасічників.

Фото ІА "Погляд"

Втім, у медоборів є привід відзначати свято від першого, Медового Спаса, до другого – Яблучного. Адже увесь цей період пов’язаний із різними процесами солодкого ремесла.

Так, саме від Медового Спаса, або Маковія, з цього часу бджолярі розпочинали активний збір меду, а перший солодкий продукт нового врожаю обов’язково освячували в церкві. І тільки після цього мед дозволялося їсти і заготовляти його на зиму. А ще – пригощати ним рідних, близьких, друзів, а також залишати трохи у церкві для нужденних.

Уже усталилась добра традиція, коли від Медового до Яблучного Спаса в Україні відбуваються медові фестивалі, ярмарки, які стали традиційно яскравими, добрими, теплими.

Фото ІА "Погляд"

А на Яблучний Спас пасічники-християни також зверталися до церкви – у цей день освячували борті й вулики.

Збереження медоборних традицій

Давні медоборні традиції нині досліджуються у межах національного проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі», який ініційований Вишгородським історико-культурним заповідником і охоплює Київщину, Житомирщину й Рівненщину, а реалізується за підтримки Українського культурного фонду.

Фото ІА "Погляд"

«Бортьові бджоли є необхідним елементом лісових екосистем, вони відіграють велику роль у житті лісу, запилюючи рослини, тож ми докладаємо зусиль заради їх збереження», – зазначає Влада Литовченко, кураторка Національного проєкту, директор ВІКЗ, кандидат історичних наук.

Як повідомляв «Погляд», не відповідає дійсності стереотип, що бортники забирають мед у колодах повністю, так що бджолам на зиму нічого не залишається.