Новини
Україна
Новини Київської області
Культура
За кордоном
Новини Кіно

Де знімали американський фільм про Чорнобиль?


Контрольну кімнату реактора ЧАЕС для зйомок облаштували в приміщенні недіючої килимової фабрики у Вільнюсі  

Телевізійну драму «Чорнобиль» про аварію на ЧАЕС, прем’єра якого відбулась шостого травня на американському каналі HBO, знімали в Україні та Литві. Багато українців також подивилось першу серію міні-серіалу.

За словами художника-постановника картини Люка Хала, саме в українських та литовських містах вдалось знайти найкращі локації для відтворення автентичної епохи радянських 1980-х років. Особливу увагу приділили Києву, де, як зауважив Люк Хал, «збереглося багато монументальних і унікальних архітектурних об’єктів того часу».

Серед місць зйомок –  два київських університети, національна бібліотека (найімовірніше, Національна бібліотека імені Вернадського) і узбережжя  Київського моря.

Однак поки що у серіалі можна побачити лише одну київську локацію: це Інститут гідробіології на проспекті Героїв Сталінграду (Оболонь). Фасад його двоповерхового стилобату схожий на будівлю прип’ятської міської лікарні МСЧ-126, куди після аварії привозили перших постраждалих — пожежних та робітників станції. Для історичної достовірності відтворили напис, що був над лікарняним дахом («Здоров’я народу — багатство країни»). 

Чорнобильську АЕС знімали на візуально схожій на неї Ігналінській АЕС у Литві, яка нині закрита. Хоч іще наприкінці 1990-х вона виробляла 73% всієї енергії для країни, у  1999му році литовський сейм гарантував зупинення обох її реакторів – така була обов’язкова умова вступу Литви до ЄС. Ця АЕС і нині є закритим режимним об’єктом, і зйомки доводилось проводити мало не з посвідченнями в руках.

До закриття Ігналінська станція мала власне місто-супутник Висаґінас, який сьогодні називають «містом безробітних атомників». У 1970-х роках це містечко, нині потроху вимираюче, було зведене просто посеред лісу, на берегу великого озера, і заставлене типовими радянськими п’яти- та дев‘ятиповерхівками. Втім, його тихі вулиці так і не стали локацією, де можна було б відобразити вулиці ще не закинутої Прип’яті (її обриси, за словами авторів серіалу, знімали лише на відстані).

А де знімати Прип’ять? Справжнє місто не підходило для зйомок. То ж Прип’ять знімали в одному зі спальних районів Вільнюса, в якому переважає дев’ятиповерхова забудова, як і в колишньому українському місті атомників. Також у Вільнюсі, в одному з приміщень вже закинутої килимової фабрики облаштували для зйомок контрольну кімнату реактора ЧАЕС.

Джерело: Хмарочос