Блоги

Дарина Анцибор: Борщ наш на рівні ЮНЕСКО

Їжа – це не тільки те, що ми їмо, це ще й невід'ємна частина нашої культури та історії. Для нас борщ входить до канонів української кухні.

Дарина Анцибор: Борщ наш на рівні ЮНЕСКО - зображення

Пам'ятаєте, як марія захарова лютувала: "Ну нельзя было делиться борщом!", то так, тепер це офіційно затверджено!

З цієї нагоди нагадаю сьогодні кілька цікавих штук про борщ:

Назва страви споріднена з борщівником, який раніше додавали в супи і підливки, щоб мати кисліший смак.

Не слухайте Клопотенка, який скаже, що борщ походить від буряка і тим більше не вірте у вавилонські борщі Просто рослини еволюціонують, у борщівника тепер дуже багато видів, і далеко не всі їстівні.

Борщ могли використовувати для прикликання дощу. На Поліссі казали, що треба вкрасти сусідський борщ і викинути у колодязь.

Дехто міг лити і свій. Ну, і згадаймо традиційні заклички про дощик, якому принесуть борщику.

Борщ є важливою стравою в контексті поминальних ритуалів.

Його готують на жалобний обід, зазвичай пісним, на другий день після похорону, а також на дні поминання.

До речі (не про борщ, а про пологи): помічним ще вважалося нюхати тютюн, щоб викликати чхання і відповідно скорочення матки.

На наступний день після пологів баба-повитуха часто несла породіллі саме борщ. Інколи прям дуже багато борщу - по 6-8 літрів.

Рецепт наддніпрянського борщу середини ХІХ ст. у записі Миколи Маркевича:

Дарина Анцибор: Борщ наш на рівні ЮНЕСКО - зображення

"Капуста, буряки й м'ясо вкладаються в горщик, їх затовкують добрим свиним салом і заливають буряковим квасом; коли борщ закипить, його зільють і потім знову кладуть сало з цибулею, а при подачі додають сметану. Якщо ж піст, то замість м'яса, сала й сметани кладуть рибу й конопляну олію з підсмаженою цибулею" (1860 рік).

Взагалі раніше буряковий квас був дуже поширеним інгредієнтом у цій страві.

Борщ із сушеними карасями дуже любив Тарас Шевченко. Писав, що страву роблять з капустою і різними прянощами, які там тільки українські жінки можуть дістати.

Олексій Сокирко, автор книги "Кулінарна мандрівка в Гетьманщину", пише, що ушляхетненим доповненням бощів у містах було додавання маслин і затирання пшеничним борошном.

Коли ще батл "Чий борщ?" тільки починався, у Вахтанга Кіпіані вийшла крута програма зі знавцями гастрономічної культури Маріанною Душар та Ігорем Лильом. Дивитися тут:

Олена Брайченко, засновниця чарівної Їжакультура, не раз звертала увагу, що в людей, які пережили голод, виробилася певна відраза до зеленого борщу.

Тоді вони були змушені їсти борщ із кропиви, щавелю чи іншої зелені, і така їжа викликає травматичні переживання.

Їжа – це не тільки те, що ми їмо, це ще й невід'ємна частина нашої культури та історії. Для нас борщ входить до канонів української кухні.

Втім, він може бути абсолютно різним – як гарячим, так і холодним, як пісним, так і дуже наваристим на салі й м'ясі, як з чорносливом, так і з маслинами, як з квасом, так і без. Словом, він різний у кожній сім'ї, але ми всі знаємо, що він – наш.

Першоджерело за посиланням.

На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією редакції інформагенції "Погляд".

Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.

Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!

Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.