Новини
Україна
Культура
Традиції та прикмети

Чистий четвер: господині починають пекти паски


Українські господині знають безліч рецептів пасок, і намагаються дотримуватися традицій і прикмет під час випікання.

У Чистий четвер за традицією прибирають у будинку, у дворі, а після того господині приступали до випікання Великодніх пасок.

Більшість віруючих вважають за краще готувати випічку в Чистий четвер,

Випікання цього символу Великодня — особливий обряд напередодні Великодня, пов»язаний з низкою прикмет. Тому нашi предки дуже уважно ставилися до випiкання паски. Коли господиня замiшувала тiсто, то нiкому не казала, що пече паску, - аби нiхто не заходив до хати i не скрипiли дверi. Наприклад, якщо у господинi гарно пiдiйшло тiсто, то в хатi буде лише добро i родина буде щасливою. А якщо тiсто западається, то це слiд розумiти як застереження, зазначає patent.

У кожного є спогади – з дитинства чи з дорослого життя, пов’язані з випіканням пасок.

“Моя бабуся завжди пекла паски. Це був дуже особливий ритуал. Двері в їдальню і на кухню зачинялись. Тісто замішувалося на світанку, кілька разів сходило. Біля тіста не можна було шуміти чи лаятись. Тому всі, хто заходив, говорили пошепки й тихенько причиняли за собою двері. А коли паски ставили в піч (а в нас була справжня піч, не духовка) в старих глиняних глечиках, починали прибирати трохи на кухні, але біля печі замітати можна було лише гусячим пером.

Мене завжди заворожувало це дійство, і я страшенно хотіла навчитись. Але баба берегла свої рецепти дуже хаотично. І на нерівно списаних листках могла ставити позначки “добра паска” чи “недобра паска”, — витягти з баби один найкращий рецепт було важко. Тому я печу паски за вже адаптованим під духовку рецептом своєї хрещеної. Але обов’язково за бабиними традиціями. Правда, гусяче перо розпалось, і розвалилась піч. Але біля моїх пасок усе ще не можна лаятись, і починаю я пекти що раніше”, публікує  lustrum спогади Дарини Шевченко

Кожна господиня ретельно вибирає рецепти пасок. Хтось щороку пече за перевіреними рецептами, а хтось – шукає щось нове й цікаве.

Можливо, якийсь із рецептів від  припаде вам до душі?

Рецепт №1 – від Дарини Шевченко.

Склад:

Молоко — 1,5 скл.

Борошно — 6 скл.

Цукор — 14 ст. ложок

Масло — 12 ст. ложок

Яйця — 6 штук

Дріжджі — 40 грам (живі)

Сіль — 0,5 ч. ложки

Ізюм, цукати, ванілін

Кількість порцій: 5 середніх, 4 маленьких. При готуванні можна додавати більше борошна та цукру.

Спосіб приготування:

Опара: змішати тепле молоко, дріжджі та ⅓ борошна (2 склянки). Опара бродить 3-4 години в теплому місці. Поставити на тазик із теплою водою, накрити. Перемісити опару двічі.

Щойно опара починає осідати, замішуємо тісто й додаємо решту продуктів: яйця збити з цукром + ванілін + сіль; борошно додаємо поступово — замішуючи; наприкінці додаємо підігріте на паровій бані масло.

Через 1 годину тісто в теплому місці максимально підійде. Обминаємо двічі.

Викладаємо в форми й витримуємо 40 хвилин.

Запікаємо в духовці 30-40 хвилин при температурі 180 градусів.

Рецепт №2 – від Оксани Рибачок:

Склад:

На 1 літр солодкого молока 100 грам дріжджів

2 склянки цукру

1 пачка маргарину

1 склянка олії

10 яєць (лише жовтки)

Ізюм, ванілін

Спосіб приготування:

Дріжджі розвести в молоці.

Жовтки збити з цукром.

Розтопити маргарин.

Змішати всі інгредієнти й замісити тісто.

Залишити тісто підходити на 1,5-2 години, накрити його рушником.

Розкласти у форми (⅓ форми) й пекти 40-50 хвилин.

Рецепт №3 - від Дар’ї Анцибор:

Склад:

1.5 л молока

25 яєць

100 г дріжджів

800 г цукру

500 г масла

До 4 кг борошна

Ром 1-2 ст л

Ванілін 2 пакети

500 г родзинок

200 г цукатів

1 ч л солі

Цедра лимона

Спосіб приготування:

До 1 л теплого молока додати 0.5 стакана цукру, у цьому всьому розчинити 100 грам дріжджів. Додати 1 чайну ложку солі, 2 кг борошна, все перемішати. Додати 0.5 л теплого молока.

Збити 15 жовтків, окремо збити 10 яєць і 700 г цукру. Усі яйця закинути в тісто й перемішати. Розтопити масло й закинути в тісто, перемішати. Додати десь 1 кг борошна, окремо збити білки з цукром (2 столові ложки), влити їх в тісто (можна 1/3 лишити на глазур). Додати ром (1-2 ст л), ванілін (2 пачки), родзинки, цукати.

Двічі обімяти тісто.

Як замішувати тісто: руки поливати олією, тоді тісто не прилипає. Поставити в тепле місце на годину чи більше. Викладати в формочки на половину. Поставити в духовку на 20-30 хвилин (залежить від формочки) на 180°. Коли витягнете з духовки, полийте глазур’ю.

Отже, печіть із любов’ю і задоволенням.

Хай ваші паски будуть вдалими!

Фото з відкритих інтернет-ресурсів