Новини
Україна
Головні новини
Автоновини

Чи закінчиться епоха "євроблях" в Україні?


Верховна Рада вкотре намагається вирішити проблему нерозмитнених авто на єврономерах.

18 лютого депутати ухвалили в першому читанні зміни до Податкового та Митного кодексів. Так, "Погляд" розповідав, що проєкт закону 4643-д прийнято в першому читанні, за нього проголосували 293 нардепи. Автори законів сподіваються поставити на облік всі нерозмитнені авто, власники автівок критикують ініціативу. Про це повідомляє Центр громадського моніторингу та контролю.

Що відбувалось раніше?

Епопея із нерозмитненими авто триває вже понад 6 років. У 2015 році українці почали масово пересідати на автомобілі з іноземною реєстрацією. Через прогалини в українському законодавстві такі машини можна було постійно утримувати в режимі "тимчасового ввезення" і не сплачувати належних податків.

За різними підрахунками, за кілька років кількість нерозмитнених машин сягнула кількості понад мільйон. Проблема з "євробляхами" постала не тільки через порушення митних і податкових правил, а й через загрозу дорожній безпеці. Неодноразово водій незареєстрованої автівки покидав її після порушення правил дорожнього руху чи навіть серйозного ДТП, адже встановити справжнього власника майже неможливо.

Тож у 2018 році Верховна Рада ухвалила два закони, що мали розв'язати ситуацію з "євробляхами". Першим вдалося зменшити акцизний податок, а також дозволити розмитнити авто зі знижкою 50% протягом 90 днів. Другим - підвищити штрафи за порушення термінів перебування нерозмитнених авто на території України до 170 тис. грн. Поліція отримала доступ до митної бази і почала штрафувати водіїв прямо на дорозі. Так, нещодавно ми інформували, що нині правоохоронець зобов’язаний зупиняти автомобіль, якщо до нього надійшла інформація про порушника за кермом.

За даними Державної фіскальної служби, можливістю розмитнити авто зі знижкою скористались понад 200 тис. власників. Після ухвалення законів чимало українців просто позбулися авто, здавши їх на запчастини. Решта – почали потрапляти під штрафи, виходити на протести, вимагати переглянути закон.

Після зміни влади в Україні у 2019 році громадська організація "Авто Євро Сила" змогла домовитись із новим урядом про непритягнення до відповідальності власників авто на іноземній реєстрації і зміну закону. Втім, ми розповідали, що з 19 листопада 2020 року система автофіксації почала реєструвати порушення, скоєні власниками авто на іноземній реєстрації. А також - що поліція виписала аж 400 штрафів на початку лютого 2021 року власникам “євроблях”.

У лютому 2021 року Верховна Рада зробила чергову спробу поставити крапку у питанні "євроблях", ухваливши два нових закони.

Нова формула розмитнення

Нагадаємо, "Погляд" повідомляв, що один із ухвалених законопроєктів 18 лютого пропонує змінити форму розрахунку акцизу. Тепер вона не враховує митну вартість авто, а складається з базової ставки, коефіцієнта двигуна і доплати за дизельний двигун. Базова ставка залежить від віку автомобіля.

Згідно з підрахунками профільного комітету Ради, середня вартість розмитнення становитиме до 1000 євро. За попереднім законом, ця сума сягала 2500-3000 євро. Крім того, власники "євроблях" повинні будуть сплатити 8500 грн як покарання за невчасне розмитнення.

"Людина оплачує цю суму за розмитнення, це разова акція і ми більше взагалі не повертаємося до цього питання", -

голова комітету Ради з питань фінансів, податкової і митної політики Данило Гетманцев

За умовами закону, машина повинна відповідати стандартам "Євро-2" і вище, не бути ввезеною з окупованих територій або країни-агресора.

Другий закон передбачає, що розмитнити автомобіль можна буде у період 180 днів від часу підписання президентом закону. Митне оформлення за новими правилами буде доступне для авто, ввезених до 31 грудня 2020 року.

Критика нових законів

Ухвалені закони вже розкритикували експерти і самі власники нерозмитнених машин. Головний закид від експертного середовища – що це заохочення українців порушувати закон і закони лише стимулюють не платити податки.

Спрощене розмитнення стосуватиметься "євроблях", які були ввезені до кінця минулого року. Тож ті, хто свого часу порушив закон, не дотримавшись термінів розмитнення, отримають перевагу.

Інша проблема законів у тому, що вартість розмитнення тепер не залежить від вартості машини. Тож перевагу отримають власники дорожчих автівок.

"Якщо людина придбала авто за 500 євро, то вона заплатить за розмитнення 1000 євро, тобто 200%. А якщо – Maserati за 100 000 євро, то теж 1000 євро за розмитнення, а це всього 1%. Питання: де тут справедливість?" –

співзасновник ГО «Авто Євро Сила» Олександр Чернявський.

Та й українці, які розмитнили авто раніше, тепер можуть почуватися обдуреними.

"Законопроєкти можуть призвести до порушення конституційного принципу рівності громадян, які, наприклад, в різний час ввезли однакові вживані авто з-за кордону", -

експерти громадської організації "Юридична сотня"

Автори закону відповідають, що врахувати всі нюанси в одному документі не в змозі. Запропоновані рішення вже є компромісом. Надалі планується розробити законопроєкт, що стосуватиметься розмитнення всіх транспортних засобів, ввезених в Україну з 2022 року. Наразі усі зацікавлені сторони чекають на друге читання законів. Можливо, у фінальному варіанті критика буде врахована.

Раніше "Погляд" писав, що українці все менше купують нові автомобілі.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.