Новини
Культура
Київ

Чи вдасться врятувати будинок Сікорського?


Уже кілька років триває боротьба за унікальну споруду, в якій жив видатний авіаконструктор. Нині до справи долучилася й дослідниця київських пам’яток, яка походить з родини Сікорських.

Фото Лариси Степашко

Київ – місто контрастів. З одного боку – він сяє вогнями новобудов і дивує туристів давньою архітектурою минулого й позаминулого століть, яка гарно виглядає на фасаді міста. З іншого, непарадного ходу – рясніє не менш давніми, але занедбаними будинками з цікавою і славною історією, які можуть бути назавжди втрачені. Столична земля – вона дорога, і квадратні метри недешеві.

Час від часу громадськість стає на захист історичних споруд, які перебувають під загрозою знищення. Та боротьба зазвичай ведеться досить довго, і результату доводиться чекати так само довго.

Ніхто не заперечує, але…

Одна з таких споруд – напівзруйнований будинок по вулиці Ярославів Вал,15-Б, у якому з 1885 року мешкала родина Сікорських, і, зокрема зростав український авіаконструктор, винахідник першого в світі гелікоптера Ігор Сікорський. Активісти, що борються за збереження і відновлення будинку, у якому пропонують створити музей легендарного авіаконструктора, зауважують, що боротьба ця триває понад 13 років. Нібито ніхто із посадовців й не заперечує проти доцільності пропонованого проєкту, але…

 «Місто готове відповідати за цю пам'ятку, в бюджеті можна передбачити і є готовність перебачити фінансування для того, щоб її відновити, реставрувати. Ми закликаємо Міністерство оборони, і до міністра вже зверталися неодноразово, взяти це питання під особистий контроль і зрушити з мертвої точки його розгляд», – запевняв заступник голови КМДА Валентин Мондриївський у лютому 2019 року. Та от біда – будівля була під арештом,  зауважував 5.ua.

«24 лютого 2020 пройшов круглий стіл за участі 4 міністерств, представників київської влади та Фонду держмайна. За результатами резолюції круглого столу було прийняте рішення, що Міністерство оборони України розпочне передачу будинку (вул. Ярославів Вал, 15-Б) на баланс міста Києва та візьме участь у спільній робочій групі з КМДА з напрацювання концепції музею ім.Сікорського», - зазначається на Фейсбук-сторінці  «Будинок Сікорського» у дописі від 29 квітня минулого року, хоч і з закидом, що очільник Міноборони нічого про це не знає.

А тим часом, як зауважували у зверненні до голови КМДА Віталія Кличка, опублікованому на сайті Радіо Свобода уже після місцевих виборів-2000, активістки Ірина Костенко та Варвара Фадєєва, проблеми не зникли.

«…на жаль, будинок Ігоря Сікорського, який систематично підпалюють зловмисники, найближчим часом може обвалитися… Звісно, нам би цього зовсім не хотілося. І тому для запобігання таких неприємних подій дозволимо собі нагадати про Вашу давню обіцянку відновити історичну будову. І пропонуємо до цього добру ідею – у відреставрованій кам’яниці створити «Музей української авіації та космосу».

У чиєму відомстві будинок?

Нещодавно полку активістів прибуло. До справи долучилась дослідниця київських пам’яток і гід Києва Лариса Степашко, яка, до того ж,  походить з родини Сікорських.

«Моя мама і бабуся – ми всі Сікорські по материнській лінії. До речі, Сікорські – це польські дворяни», - зауважила «Погляду» пані Лариса.

І розповіла про ті кроки, які вона зробила вже цього року для порятунку будинку своїх предків. А ще – про перепони, на які довелося наштовхнутися.

«У компанії, пов’язаної з Шуфричем, цей  будинок забрали за рішенням суду ще в кінці 2019 року. Реставрацію планували в 2020-му.  22 січня я  подала заявку на реставрацію будинку Сікорського, звідти цю заявку передали до департаменту архітектури і містобудування. Пообіцяли відповісти після 15 лютого. Також телефонувала в Міноборони з приводу цього будинку».

Про це Лариса Степашко розповіла «Погляду», і зауважила, що в цій справі багато незрозумілого. Зокрема, начебто з 2018 року ця будівля знаходиться в комунальній власності. В Інтернеті є навіть проєкт реставрації, однак чомусь досі нічого не робиться. Чи, можливо, все ж таки досі будинок – на балансі військового відомства?

«У цього будинку зовсім невелика балансова вартість, за якою Міноборони спокійно може передати будівлю на баланс КМДА. Але, можливо, військовому міністерству вигідніше дочекатися, коли ця споруда зовсім зруйнується, і тоді вони з вигодою для окремих чиновників продадуть цю землю?»

Лариса Степашко

Лариса Степашко закликає громадськість не бути байдужими, долучитись до врятування історичної споруди, пов’язаної з іменем геніального авіатора. Вона звертає увагу на те, що Ігор Сікорський мав характер бійця.

«Навіть якщо він помер у далекій Америці, дух його живий в Україні. Адже ніщо не зникає безслідно, і кожна думка, кожна молитва залишається в ноосфері», - підкреслює пані Лариса.

Фото з сайту tsatu.edu.ua

ДОВІДКА. Ігор Іванович Сікорський (25.05.1889 – 26.10.1972)– видатний авіаконструктор, вчений, винахідник українського походження. Ігор Сікорський - п’ята дитина в сім’ї доктора медицини – народився у Києві. Першу модель вертольота створив у 19 років. У 1908–1912 рр. побудував у Києві 6 моделей літаків та гелікоптер.

Встановив 4 всеросійських рекорди, здійснював показові польоти, катав пасажирів. 29 грудня 1911 р. на літаку власної конструкції С-6 встановив світовий рекорд швидкості польоту з двома пасажирами — 111 км/год. З 1912 по 1917 працював головним конструктором у відділі Російсько-Балтійського вагонного заводу в Санкт-Петербурзі. У 1912-1914 рр. створив літаки «Гранд», «Ілля Муромець», які поклали початок багатомоторній авіації. У 1915 р. Сікорський створив перший в світі винищувач супроводу – С-XVI для спільних дій з бомбардувальниками «Ілля Муромець» і охорони їх аеродромів від літаків супротивника.

У 1918-му Сікорський емігрував і 1919 року оселився у США. Пізніше заснував авіаційну фірму Sikorsky Aero Engineering Corporation, і став її президентом. До 1939-го  створив близько 15 типів літаків. З 1939 року перейшов на конструювання вертольотів одногвинтової схеми з автоматом перекосу. На його вертольотах були вперше здійснені перельоти через Атлантичний і Тихий океани із дозаправкою в повітрі. Машини Сікорського застосовувалися як для військових, так і для цивільних цілей. У 1963 році нагороджений вищою науковою нагородою Американського товариства інженерів-механіків – ASME-медаллю.

Як повідомляв «Погляд», електронна версія нової редакції «Українського правопису» доступна онлайн.

Також «Погляд»  інформував, що  у Білогородці оскароносний режисер знімає стрічку про українського тренера.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш телеграм-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.