Новини
Новини Київської області

Білоцерківщина: чергова хвиля екологічного лиха в Узині


Узин - невеличке, затишне містечко на Київщині. До найбільших його здобутків можна хіба що віднести створення наприкінці грудня 2018 року Узинської ОТГ, до складу якої за доброї волі увійшли м. Узин, села: Сухоліси, Олійникова Слобода, Василів, Тарасівка, Іванівка, Йосипівка, Михайлівка, Мала Антонівка.

Однак у глобальних проблемах громади особливих змін не відбулося. Хіба що голова громади змінився. Нею нині керує Віталій Гринчук, в минулому - палкий прихильник екологічної безпеки у громаді. А насправді, як засвідчують реалії життя - бездіяльний і байдужий, за словами місцевих жителів, які ж і обрали його на голову.

Справді, Узин впродовж останніх років нагадує  поле бою за екологічну  безпеку його жителів, за майбутнє прийдешніх поколінь.

 Цукровому заводу, розташованому в місті понад 100 років, ніколи раніше громада не потерпала від його діяльності.

А спиртовий цех ТДВ «Узинський цукровий комбінат» працює з 1996 року. Від 2011 і досьогодні він займається виробництвом біоетанолу (компонент моторного палива), з початком виробництва якого різко погіршився екологічний стан міста. А все тому, не маючи належних очисних споруд, відходи зливають у водні відстійники та очисні споруди, передбачені для переробки цукрового буряку. Під впливом атмосферного повітря ці відходи створюють різкий сморід, який завдає шкоди не лише жителям Узина, а й навколишніх сіл 

Ситуація на сьогодні ще більш небезпечна і катастрофічно загрозлива. Відбувається забруднення повітря сторонніми, різкими з високою інтенсивністю запахами, сажею та ризик потрапляння відходів виробництва (барди) через каскад водойм та струмків до р. Рось.

Водойми на території міста забруднені стічними водами. У шахтових колодязях вулиць, що розташовані вздовж технічних ставків, забруднюється питна вода. Транспортування після спиртової барди здійснюється через сталеві труби на поля фільтрації, що використовуються, як відстійники для технічних вод цукрового виробництва. Внаслідок відкритого сушіння барди в атмосферне повітря потрапляють шкідливі речовини з різким запахом, які подразнюють дихальну систему жителів, викликають спазми та погіршують загальний стан самопочуття.

Рівень аміаку яперевищує норми вдвічі.

Лікарі Узина все частіше констатують  серцеві та астматичні напади в узинців, свербіж у горлі та головні болі, фіксують діагнози: бронхіт, трахеїт, ларингіт. За словами медиків, Узин в Білоцерківському районі на першому місці із захворюваності на онкологічні хвороби.

Екологічні негаразди викликають і хвороби, і занепокоєння, і чвари, та що там говорити, – навіть бійки поміж односельцями.

Втомлені бездіяльністю власників спиртового цеху, узинчани, які вже перекривали міжміські траси, пікетували Кабінет Міністрів, зверталися до прокуратури Київської області, до Генерального прокурора, до екологічних служб, утім все марно.

Звернення до різних інстанцій ніякого результату, на жаль, не дали.

А на сьогодні до цієї проблеми додалися ще й наслідки роботи забойного цеху та свиноферми.

Напруження поміж місцевими жителями та підприємствами, розташованими на території об'єднаної громади, переросло в акції протесту.

22 травня узинці вкотре звернулися до керівництва Київської області – до голови обласної ради М.А. Стариченка та до губернатора О.Д. Терещука з проханням допомогти у вирішенні екологічної катастрофи, яка насувається на Київщину, а саме порушили питання про закриття ТДВ «Узинський спиртовий комбінат».

Вже 23 травня голова Київської обласної ради Микола Стариченко спільно із головою Київської обласної адміністрації Олександром Терещуком, з частиною депутатського корпусу, з директором департаменту екології КОДА Вікторією Киреєвою, з народним депутатом Віталієм Гудзенком  та іншими посадовцями виїхали до  Узина на мітинг, що проходив під стінами міської ради, з тим, щоб вивчити ситуацію на місці, поспілкуватися з громадою міста Узин, долучити фахівців усіх рівнів до негайного вирішення цієї проблеми.

Вже наступного дня, 24 травня, в Узині працювала пересувна екологічна лабораторія.

Губернатор Київщини різко засудив бездіяльність місцевої влади:" Треба не по партійних зборах бігати, а займатися проблематикою громади!" - наголосив Олександр Дмитрович і запевнив містян, що зробить все можливе задля стабілізації екологічної ситуації.

За тиждень пообіцяв приїхати знову до Узина. "Життя та здоров'я наших громадян має бути для всіх нас на першому місці. Наступного четверга в Узині проводимо чергове засідання робочої групи з питання екологічної безпеки" - запевнив губернатор Київської області.

Після того, як буде з'ясовано, яке саме з підприємств на території Узинської ОТГ шкодить довкіллю – в законному порядку його діяльність буде призупинено до тих пір, доки не буде дотримано усіх вимог екологічного законодавства.

Голова Київської обласної ради звернувся до Кабінету Міністрів і до Міністерства екології та природних ресурсів із заявою щодо звільнення керівника Держекоінспекції Столичного округу  Юрія Сергієнка, оскільки екоінспекція округу ігнорує проблемну ситуацію, що склалася в Узині. Впродовж року жодних заходів задля її вирішення вжито не було. Більше того: керівник Держекоінспекції округу навіть не з’явився на засідання робочої групи з питань екологічної безпеки. 

Про подальший перебіг подій інформуватимемо у наступних публікаціях.

Фото прес-служби Київської обласної ради