Новини компаній

«Без військового квитка лікар не прийме»: новий фейк російських пропагандистів про Київ

Російські пропагандисти запустили фейк про вигадану постанову Кабміну. Мовляв, з 1 січня 2024 року лікар не прийматиме чоловіків без військового квитка.

«Без військового квитка лікар не прийме»: новий фейк російських пропагандистів про Київ - зображення

Як «доказ» використовують скриншот оголошення, яке вивісили нібито в одній з лікарень у Києві. У ньому йдеться, що відтепер реєстратура не видаватиме талони до лікаря без військового квитка. Аналітики фактчекінгового проєкту VoxCheck спростували черговий фейк російських пропагандистів.

У фейковому оголошенні пропагандисти посилаються на постанову Кабміну №147 від 26 грудня 2023 року.

«Без військового квитка лікар не прийме»: новий фейк російських пропагандистів про Київ - зображення

Насправді такої постанови Кабінету Міністрів не існує. Це з’ясували аналітики VoxCheck, які разом з проектом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» спростовують російську пропаганду про медицину.

На сайті уряду за 26 грудня 2023 року є лише три документи із номерами 1200, 1201 та 1202. Однак вони не стосуються відвідування медзакладів. Крім того, жодне медіа не вказує, у якій лікарні Києва вивісили оголошення, тож неможливо перевірити його правдивість.

Необхідність військового квитка: розбір пропаганди

Вимагати військовий квиток у лікарні — абсурдно. Треба розуміти, що такий квиток мають лише військовозобов'язані. До прикладу, чоловік вважається військовозобов'язаним, якщо проходив військову службу, має військову освіту (проходив військову кафедру в закладі освіти) або досягнув 27 років.

В інших випадках чоловік до 27 років без військової служби чи освіти є призовником та має приписне посвідчення. Після 60 років чоловіки також не є військовозобов'язаними, їх виключають із військового обліку. Отже, вимога до усіх чоловіків мати при собі військовий квиток під час візиту до лікаря — нелогічна, адже не всі мають такий документ.

Військово-облікові документи може запросити роботодавець під час прийому на роботу. Раніше начальник сектору комплектування Київського міського ТЦК та СП Олександр Коновалов казав, що військовий квиток також можуть запитати при зарахуванні на навчання або при перетині державного кордону. Однак жодних обмежень щодо лікування військовозобов’язаного в закладах охорони здоров’я в чинному законодавстві немає.

Водночас, за словами директорки Департаменту охорони здоров'я Тернопільської ОВА Ольги Ярмоленко, при плановій допомозі (довготривалому лікуванні чи запланованій операції) чоловіки призовного віку повинні мати певні документи, зокрема і військовий квиток. Згідно з постановою Кабміну від 30 грудня 2022 року, це потрібно для своєчасного ведення військового обліку. Якщо ж чоловік не має військового квитка, його відправляють до військкомату. Утім, це не стосується термінової медичної допомоги людям з інфарктом, інсультом, після ДТП із серйозними травмами тощо. У такому випадку лікарі першочергово надають необхідну допомогу.

Підписати декларацію з сімейним лікарем чоловіки також можуть без військового квитка. Аби укласти декларацію з лікарем, дорослим потрібно взяти лише паспорт, ідентифікаційний код та телефон.

Паніка та дискредитація медицини: мета російської пропаганди

Подібні заяви кремлівських медіа є лише черговою спробою очорнити систему охорони здоров'я в Україні та посіяти панічні настрої в суспільстві, говорить заступниця керівниці VoxCheck Валерія Степанюк.

«Російські пропагандисти стежать за ситуацією в Україні, змінами у законодавстві, вивчають настрої суспільства. Це допомагає їм створювати актуальні правдоподібні фейки, яким люди можуть повірити. Пропаганда рф проникає до українського інформаційного простору, викликаючи паніку, гнів, невдоволення громадян. На це і розраховують росіяни — змусити боятися та критикувати нашу медичну систему без жодних на те підстав», — говорить Валерія Степанюк.

Як не стати жертвою російської пропаганди

⦁ Не читати проросійські телеграм-канали та інші подібні соцмережі. Навряд там можна знайти хоч одне правдиве повідомлення.

⦁ Критично ставитися до всього прочитаного в мережі (російська пропаганда може проникнути навіть в український чи іноземний інфопростір).

⦁ Звертатися до першоджерел та самостійно перевіряти інформацію. Наприклад, про зміни у законодавстві можна почитати безпосередньо на сайті Кабінету Міністрів України.



Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш 
Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.