Новини
Україна
Автоновини

Автогаз дорожчає: ціна перевищила 11 грн/л - експерти пояснили причину


Роздрібні мережі за вихідні підвищили вартість скрапленого газу в межах 5-45 коп./л. Середня по країні роздрібна ціна скрапленого газу на АЗС, за даними щоденного моніторингу роздрібного ринку «Консалтингової групи А-95», зросла на 9 коп./л, до 11,06 грн/л.

Про це повідомляє enkorr.

Консолідована мережа «Привату», що володіє найбільшою кількістю газових модулів, підвищила ціни в середньому на 10 коп./л, до 10,21-10,26 грн/л. Мережі АЗК WOG і ОККО підвищили ціни на 6-7 коп./л, SOCAR підвищила на 46 коп./л - до 11,78 грн/л.

Мережі «БРСМ-Нафта», «Автотранс», «Авантаж 7», «Паралель», Chipo, Motto та інші збільшили ціни на 5-20 коп./л.

Слід зазначити, 12 червня середня ціна автогазу вперше за півтора року піднялася до позначки 50% від ціни бензину марки А-95. Роздрібні ціни автогазу стали рости на початку травня через різке підвищення попиту. Перед цим підвищенням співвідношення ціни газу до бензину А-95 становило 37,6%. З початку травня по 15 червня середня роздрібна ціна газу зросла на 35% (на 2,85 грн/л) - з 8,22 до 11,06 грн/л, в той час як ціна бензину А-95 залишалася незмінною.


Середні ціни на пальне станом на 15 червня. Інфографіка - vseazs.com

Останній раз таке співвідношення цін було зафіксовано в кінці листопада 2018 г. Після цього протягом півтора року ціна газу не перевищувала позначку в 50% від вартості бензину.

Цьогорічне підвищення сталося завдяки зростанню попиту: ослаблення карантину відразу вилилось у підвищену активність автомобілістів.

Втім, не тільки збільшення попиту може збільшити вартість автогазу, це може статись і через можливе підвищення майже утричі акцизу на зріджений газ, як допускає Главком. На думку опитаних виданням експертів, через імовірне підвищення, яке наразі лобіюють на високому рівні, газ може втратити свою найбільшу перевагу – низьку вартість.

Водночас ринок зрідженого газу в Україні постійно зростає. Якщо ще три роки тому співвідношення газ/бензин в їх сукупному обсязі становило 20% до 80%, то в даний час частка автогазу перевищила 50%. Тобто, за короткий час він відібрав у бензину 30% ринку.

Загалом у 2019 році український ринок автомобільного палива складав 10,8 млн тонн. З них на дизпаливо довелося 7 млн тонн, на бензин - 1,8 млн тонн, а на скраплений газ - трохи більше 2 млн тонн.

Перевага газу для автомобілістів очевидна – його дешевизна, тому багато хто перейшов на автогаз, встановивши відповідне обладнання на автівки заради економії.

«У мене Skoda Octavia, якщо їздити на бензині – 7,5 л на 100 км, якщо на газі - 9 л. Так, витрати палива трохи більші, але економія в цілому неабияка, особливо зараз. Установка газобалонного обладнання – 300-400 євро, а строк окупності його залежить від того, як їздити. Я їжджу не дуже часто. Окупив, напевно, за 3-4 роки, а ось таксистам, наприклад, це дуже вигідно. Потужність двигуна падає на 15%, але температура згоряння газу нижче, менше кільця перепалює. І газове паливо набагато екологічніше. Renault, Fiat, наскільки я знаю, на нові машини відразу встановлюють обладнання для газу», - розповів журналістам автолюбитель Сергій Шевчук.

На появу такого конкурентного палива відреагували власники багатьох АЗС, які традиційно торгують бензином і дизельним паливом. Так, зараз на половині офіційно зареєстрованих автозаправок (а їх всього у країні, за даними Нафтогазової асоціації України, 6,5 тис.) є хоча б один газовий модуль. Втім, слід зауважити, у даному випадку він погоди не грає.

Річ у тім, що торгувати зрідженим газом офіційним автозаправкам нерентабельно. Якщо маржа при продажі літра зрідженого газу становить в середньому 1 грн, то на літрі бензину або дизпалива власник АЗС заробляє зараз 4 грн. Тому й існує наразі бажання бізнесменів, що торгують нафтопродуктами, максимально витиснути з ринку автогаз, роблять висновки опитані ЗМІ експерти. Нижче - їхні аргументи за і проти вірогідного підвищення акцизу на автогаз.

Думки за підвищення акцизів на автогаз:

Експрезидент «Об'єднання операторів ринку нафтопродуктів України» Леонід Косянчук пояснює:  «Економічна привабливість скрапленого газу як альтернативи бензину, зберігається при його ціні до 60% від вартості А-95. При вирівнюванні акцизів ціна газу не перевищить 55% А-95. Так що в підсумку автогаз подорожчає десь на 2,5 грн».

Думки проти підвищення газових акцизів:

Виконавчий директор Української асоціації зрідженого газу Олег Широков зауважує: «За нашими розрахунками, збільшення акцизу на зріджений газ в 2,7 разу призведе до подорожчання цього палива не на 2,5 грн/літр, а десь на 5 грн. І, таким чином автогаз може зрівнятися в ціні з бензином».

Обговорювати можливу уніфікацію ставки акцизного податку на паливо депутати продовжать у Верховній Раді вже цього літа, коли парламентарі почнуть уточнювати бюджет-2020.

Нагадаємо, раніше «Погляд» повідомляв, що на Макарівщині припинили діяльність нелегальної АЗС.