Новини
Повітря
Новини світу
За кордоном

Авіація світу на межі краху: заборона польотів вже обійшлася галузі в 880 мільярдів доларів


За оцінками експертів, галузь ще тривалий час не зможе оговтатися після нинішнього припинення польотів.

Практично всі держави світу закрили свої кордони, щоб не допустити поширення коронавірусу. Також зменшився й обсяг внутрішніх перевезень. Аналітики компанії ForwardKeys розглянули, які наслідки наразі це має для галузі і що чекає авіацію в майбутньому.

Для прикладу, станом на минулий тиждень, 30 березня – 5 квітня, навантаження на рейсах міжнародних авіаліній становило лише 23% у порівнянні з тим самим періодом минулого року. Наразі активними поки ще залишається 10 мільйонів робочих місць, тоді як роком раніше в галузі по всьому світу працювало 44,2 мільйона чоловік.

За весь перший квартал загальне навантаження авіакомпаній склало 482 мільйона місць, що на 9,4% менше першого кварталу 2019 роки (532 млн місць). До початку пандемії, в січні, обсяг авіаперевезень збільшився в порівнянні з минулим роком. Зниження почалося в останній тиждень січня, коли китайський уряд оголосив про обмеження на виїзд. З тих пір продовжується тенденція до стагнації – вже по всьому світу.

В першу десятку авіакомпаній, які продовжують працювати в ці дні, увійшли KLM (800 000 місць), Qatar Airways (500 000 місць) і Ryanair (400 000). За ними – Delta, Air France, American, British Airways, Wizz Air, Cathay Pacific і Jeju Air, але і цей список скоро зміниться, оскільки Ryanair найближчим часом повністю припинить польоти.

Скорочення попиту в поєднанні із забороною польотів вже обійшлася галузі в 880 мільярдів доларів. Крім авіакомпаній, проблеми відчувають й аеропорти: наприклад, навантаження повітряних воріт Гонконгу скоротилося на 81% в порівнянні з тим же періодом минулого року.

Аналітики ForwardKeys прогнозують, що коли пандемія закінчиться і світ почне відновлювати свій звичний стиль життя, ті жваві ринкові умови, які були на початку року, не повернуться. Найімовірніше, чимало авіакомпаній збанкротує, а решті для відновлення попиту доведеться пропонувати невигідні для себе знижки.

Нагадаємо, з 6 квітня Уряд України запровадив більш жорсткі протиепідемічні заходи.