Новини
Біла Церква
Екологія
Вода

Аварія на Росі: визначені пестициди та їх компоненти, які потрапили у водойми


Державна екологічна інспекція у Вінницькій області 10 червня відібрала та проаналізувала проби води у 4 створах річки Фоса та річки Рось.

Про це повідомила прес-служба Держекоінспекції України.

Результати аналізів наведені у таблиці:

З результатів аналізів видно, що вміст забруднюючих речовин у створі № 2 у порівнянні зі створом № 1 підвищується по таким забруднюючим речовинам, як азот амонійний, нітрити, нітрати, фосфати, сульфати та по загальному вмісту органічних речовин за ХСК. Вміст розчиненого кисню є критично низьким.

Разом з тим, у створі № 4 вміст забруднюючих речовин знаходиться в межах норми.

10 червня відібрані проби води та донних відкладень додатково направлені для досліджень вмісту пестицидів та агрохімікатів до науково-дослідної установи «Український науково-дослідний інститут екологічних проблем» Мінприроди.

Раніше, 9 червня були теж відібрані проби води зі ставка Панського, розташованого на річці Фоса (у місці розливу), річці Фоса (200 м нижче місця розливу) та річці Рось (100 м нижче впадіння річки Фоса), проведено вимірювання 7 показників за допомогою експрес-методів.

Результати аналів показали:

  • низький вміст розчиненого кисню (від 2,92 до 3,8 мг/дм3 у ставку Панському та р. Фоса; 3,08 мг/дм3 у р. Рось 100 м нижче впадіння р. Фоса при нормативному вмісті не менше 4,0 мг/дм3);
  • наднормативний вміст азоту амонійного у ставку Панському, р. Фоса, р. Рось 100 м нижче впадіння р. Фоса;
  • наднормативний вміст нітритів у ставку Панському та р. Фоса.

Вміст забруднюючих речовин у пробі води, відібраній у р. Рось  (с. Борщагівка, на межі Вінницької та Київської областей) не перевищує нормативних значень; вміст розчиненого кисню задовільний та становить 5,19 мг/дм3.

Разом з тим, під час засідання Міжвідомчої робочої групи з питань удосконалення законодавства щодо життєвого циклу засобів захисту рослин в України в Мінагрополітики голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа заявив, що в автомобілі, що зазнав аварії, перевозились 8 гербіцидів, 3 фунгіциди та 1 регулятор росту, високотоксичних інсектицидів не було.

За його словами, препарати, які потрапили в результаті аварії у воду є малотоксичними. Серед них визначили наступні препарати: Майстер пауер (гербіцид), Тілмор (фунгіцид), Терпал (регулятор росту), Пріма (гербіцид), Тарга Супер (гербіцид), Тітус (гербіцид), Піктор (фунгіцид), Колосаль (фунгіцид), Біпепс гарант (гербіцид), Вензар (гербіцид), Максимокс (гербіцид), Контролер (гербіцид).

Окрім того, в Українському гідрометереологічному інституті надали доповідну записку стосовно компонентів пестицидів, які потрапили у воду: