75-ті роковини загибелі ромів у Аушвіці-Біркенау: Міжнародний день пам'яті жертв геноциду ромів
2 серпня, церемонії до Міжнародного дня пам'яті жертв нацистського геноциду ромів в роки Другої світової війни були приурочені 75-тим роковинам трагедії - спалення ромської громади в т.зв. Zigeunehlager в концтаборі Аушвіц-Біркенау (на території сучасної Польщі). Крім меморіалу в Аушвіці масштабні заходи відбулись в Кракові, Берліні. Церемонії пам'яті провели в українських містах, на місцях розстрілів ромів в роки Другої світової війни. Практики солідарності #2August #75YearsAgo #RomaGenocide #DikhHeNaBister #LookAndDoNotForget #RomaniResistance ширились також в соцмережах.
Аушвіц, Польща
Під час урочистих меморіальних заходів перед монументом, що нагадує про геноцид ромів та сінті, виступила Ева Фагіді, яка була свідком ліквідації так званого циганського табору1944 року:
«Есесмани виганяли нас з бараків вогнеметами і цькували в’язнів собаками. Люди знали, що їх ведуть у газову камеру. Лунали відчайдушні крики, був шум. У Біркенау всі знали, що означає смерть і що означає йти в газову камеру».
Краків, Польща
В польских меморіальних заходах взяла участь українська молодіжна делегація.
Чернігів, Україна
Церемонія пам'яті у Чернігові в Подусівському яру, де встановлено меморіальний знак жертвам нацистського геноциду ромів в роки Другої світової війни.
Золотоноша, Україна
Дівошин, Волинська обл., Україна
Львів, Україна
В рамках усноісторичного проекту #непочуті музей Територія Терору оприлюднив відеосвідчення про один із трагічних епізодів геноциду. Згідно з даними дослідницького проекту «NA BISTER!», який реалізує окружний музей у Тарнові (Польща), у червні 1942 р. біля села Загутинь на Лемківщині нацисти розстріляли 18 ромів. Свідком цього масового вбивства довелось стати Ярославу Росю, тоді 8-річному хлопчику. Цьогоріч він оповів про побачене для усноісторичного проекту #непочуті. Пропонуємо ознайомитись із відповідним фрагментом спогадів пана Ярослава.
Берлін, Німеччина
В соціальних мережах до цього дня дописувачі з різних країни поширювали дописи з хештегами: #2August
#75YearsAgo
#RomaGenocide
#DikhHeNaBister
#LookAndDoNotForget
#RomaniResistance
Довідка:
День пам’яті про геноцид відзначається в роковини ліквідації родинного табору для ромів у Біркенау. 2015 року Європарламент проголосив 2 серпня Європейським днем пам’яті про геноцид ромів. Україна на державному рівні вшановує пам’ять жертв геноциду з 2005 року.