50 000 мікроволокон за прання: джинси засмічують водойми по всьому світу
Екологи знайшли в водоймах незлічену кількість волокон від джинсів, які потрапляють туди після кожного прання.
Свої висновки вони опублікували у науковому видані Environmental Science & Technology Letters.
На прикладі водойм Канади екологи продемонстрували, яку шкоду довкіллю завдає навіть така проста річ, як джинси. Мікроволокна джинсової тканини кольору індиго були виявлені у величезній кількості в пробах води, взятих від Торонто до Арктики. Деякі з частинок були виявлені на глибині 1500 метрів, і, за словами дослідників, це означає, що вони здатні витримувати подорожі на великі відстані.
Вчені спробували з'ясувати джерело цих забруднень і проаналізували склад стічних вод, вивчивши при цьому, скільки волокон вимивається з джинсів під час прання. Виявилося, що при кожному пранні в воду потрапляють тисячі ниток, п'яту частину з яких не можуть затримати очисні пристрої та споруди, і вони потрапляють в навколишнє середовище.
Джинси виділяють до 50 000 мікроволокон за одне прання.
Поки вчені не можуть сказати, як ці волокна впливають на екологію, так як їх виявили в організмах тільки одного виду риб. Проте одне зрозуміло точно, виявлення волокон в Арктиці – символ поширення антропогенного впливу.
Варто також зазначити, що джинсова тканина добре вбирає хімічні речовини, а під час виробництва джинси піддаються активній хімічній обробці. І який вплив має ця хімічна модифікація – питання, на яке ще доведеться відповісти вченим. А поки вони радять всім рідше прати джинси.
Нагадаємо, за даними ВОЗ, на сьогодні мікропластик знаходиться скрізь: в їжі, повітрі та питній воді. А нещодавно його сліди знайшли навіть в льодах Антарктиди.