Новини
Україна

27 червня - Всесвітній день рибальства: вітаємо риболовів зі святом!


Фото Юлії Гапон

Всесвітній день рибальства відзначається щорічно з 1985 року. Свято встановлене рішенням Міжнародної конференції з регулювання і розвитку рибальства, що відбулася в липні 1984 року в Римі.

З незапам'ятних часів людина добувала собі їжу у природи. Вона займалася збором їстівних рослин, полюванням, риболовлею, які допомагали їй вижити. Так як річки і озера в ті часи просто кишіли рибою, первісна людина ловила її просто руками, а потім стала застосовувати різні пристосування.

Рибальство зародилося ще в епоху палеоліту. Археологічні знахідки говорять, що приблизно 30-40 тисяч років до нашої ери людина використовувала три основних типи рибальських приладь:

  • Списи застосовувалися головним чином на мілководді;
  • Плетені мережі і різні пастки ставилися там, де риби було багато;
  • Ну, а так само застосовувалися гачки.

Гачки робилися в основному з кістки або дерева. Вони прив'язувалися до волосіння, виготовленого з жил тварин або тонких і міцних рослинних матеріалів, таких як коріння, ліани, так само волосіння, до речі, плели з волосся кінської гриви. Для лову великої риби насадкою служили черви, молюски, маленькі рибки.

Але, що цікаво людина не тільки для їжі добувала рибу, а й тоді вже з'явилися перші фанатичні любителі рибної ловлі, це підтверджує знайдений єгипетський малюнок, який зроблений 4 тисячі років тому. Це перше найдавніше зображення риболовлі відоме нам.

Китай першим став застосовувати шовкові волосіння і залізні гачки.

Першими штучні приманки зробили македонські рибалки. Вони були зроблені з волосся і пір'я, що трохи нагадують сучасні. Перша вудка з'явилася 16 тисяч років тому.

В Єгипті, наприклад, винайшли мережі і сачки, а в Стародавньому Римі риболовлю навіть навчальним предметом зробили. Вважалося, що данний предмет виховує спостережливість і проникливість.

Уже в середні століття рибальство намагалися якось регламентувати. Так, у Франції ловити рибу могли тільки представники риболовного цеху, священики і знать. А в Англії в 1496 році навіть цілий посібник видали про різного роду снасті, пристрої, прикорму і інші деталі рибного лову. Цікаво, що його написала леді, Джуліана Бернерс.

Для кожного нашого рибалки настільною книгою, своєрідною рибальської Біблією є «Життя і ловля прісноводних риб» написаною Леонідом Павловичем Сабанєєвим в 1875 році. Хоч час пішов вперед, змінилися умови, та й багато видів риб, які масово водилися в той час в наших водоймах, сьогодні зникли, але, тим не менш, Сабанєєв - це гуру для сучасного рибалки.

Статистика стверджує, що в Україні регулярно займаються риболовлею більше п'яти мільйонів чоловік. Стільки ж зрідка беруть в руки вудку. В Асоціації рибалок України жартують, що захоплення риболовлею гірше грипу, їй хворі мільйони наших співгромадян. Партія у рибалок одна, це «Клює або не клює». Коли підходиш до людини на березі з вудкою, то не питаєш у нього, ким він працює, якого він віросповідання або за кого він голосував, а ставиш тільки одне питання: «Клює?» Ось це і об'єднує всіх рибалок країни.

"Потрібно пам'ятати, що: Риболовля - це, перш за все спілкування з природою, а не набивання холодильника рибою. Радує, що останнім часом все більше шириться рух «Зловив - Відпусти!». Адже в річці риба Друг! Риба їжа - в магазині!" - кажуть в Асоціації рибалок України.

Рибна ловля - це не просто бамбукова вудка і поплавок з пера гусака і солом'яний бриль на голові рибалки ... Це повна екіпіровка включаючи на всі погодні та сезонні випадки, взуття, костюми, теплі і непромокальні комбінезони, що не пропускають холод шкарпетки. І транспорт: починаючи від машини, щоб дістатися до віддалених рибних місць і закінчуючи човнами і катерами. Тут все по достатку ... До речі вудки бувають і за ціною в кілька тисяч доларів. Так само сюди слід включити покупку наживки або приманок. Платні послуги баз відпочинку і так далі. Дійсно деякі держави вважають досить вагомим внеском у бюджет рибальську індустрію. У Канаді це щорічно приносить в бюджет більше 26 мільярдів доларів.

Захоплення риболовлею охопило всі країни світу. В Америці, наприклад, риболовлею захоплені понад 40 мільйонів людей, це набагато більше, ніж фанатів футболу і баскетболу разом узятих.

Рибальство - серйозний і важкий труд. Він значно відрізняється від риболовлі - виду відпочинку на березі з вудкою або в човні, заради розваги. Але 27 червня Всесвітній день рибальства святкують всі - і професіонали, і любителі.

Світова спільнота також приділяє пильну увагу рибальству. Рибний продукт незамінний для людського організму. Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує для повноцінного розвитку з'їдати кожній людині не менше 19,6 кг риби на рік. В Україні доля рибного асортименту у споживчому кошику приблизно 400 тисяч тонн риби і рибної продукції, з яких 85% імпортна продукція, тільки 15% риби вітчизняного виробництва.

Людство зіткнулося з необхідністю вирішити складне завдання - в умовах безпрецедентного за своїми наслідками зміни клімату, деградації навколишнього середовища і ресурсної бази до середини двадцять першого століття забезпечити продовольством і засобами для існування понад дев'ять мільярдів жителів планети. Рибальству і Аквакультурі відведена найважливіша роль в досягненні цих цілей.

У 2018 році виробництво риби в світі досягло 182 млн. тонн, з яких 52% вирощені в аквакультурі.

Вчені з тривогою відзначають зниження рибних запасів в Світовому Океані. Так, тунця і скумбрії зараз в Світовому Океані на 74% менше, ніж було 45 років тому. Особливо постраждали види великих риб.

Скорочення популяції морських видів є не тільки апетити людини, але і зміни клімату.

"Діяльність людини завдала серйозної шкоди океану, оскільки вилов риби йде швидше, ніж вона може відновити свою чисельність", - стверджують в Асоціації рибалок України.

За останні 20 років різко скоротилася чисельність риб'ячих зграй і в вітчизняних водоймах. Сьогодні під сумнів ставиться доцільність вилову риби у внутрішніх водоймах, через їх депресивний стан.

"Майбутнє вітчизняної рибної галузі в розвитку рибництва. При цивілізованому підходу до використання водних ресурсів країни, ми за короткий проміжок часу можемо домогтися значних успіхів у риборозведення. Що дозволить наповнити внутрішній ринок дешевою, якісною рибою власного виробництва, а так само експортувати рибний продукт. Ми в змозі стати Європейської Рибницею!" - вважають в Асоціації рибалок України.

Прес-служба Асоціації рибалок України