Україна
Головні новини

21 вересня – Різдво Пресвятої Богородиці (Друга Пречиста): звичаї, прикмети, заборони


Різдво Пресвятої Богородиці, або ж Друга Пречиста, чи Осенини – велике християнське свято, присвячене народженню матері Ісуса Марії в сім'ї праведних Іоакима і Анни у галилейському місті Назареті. Християни з давніх-давен зверталися до Богородиці, яка стала об’єднуючим началом між Богом і людським родом, та просили в неї захисту і благословення. Святкуючи Різдво Пресвятої Богородиці, Церква і священики прославляють найвищу ступінь наближення божества до людей, його благодатне єднання з ними в образі Діви, народженої з благословення Божого. «Величаємо Тебе, Пресвята Діво, і шануємо Твоїх родителів, і всехвальне славимо народження Твоє», — співають величальну пісню Богородиці. Богородичні свята пишно відзначаються у місцях, де освячувалися церкви на її честь. Храмові (престольні) свята зазвичай проходять з богослужінням і наступною за ним трапезою. Обов’язково влаштовуються гостини, де всі родичі збираються за круглим столом.

Звичаї свята Різдва Пресвятої Богородиці

1. Це свято традиційно вважається жіночим, коли жінку належить вшановувати як продовжувачку роду. Воно, очевидно, успадковує давнє арійське свято Рожениць, коли наші предки висловлювали подяку опікунам нив та врожаю, дідам-ладам. 2. Жінки до світанку ходили до водойм та вмивалися. Вони вірили, що це допоможе їм зберегти красу і молодість, а незаміжнім знайти любов. 3. В цей день також моляться до Богородиці за здоров'я і щастя сім'ї і дітей. 4. Жiнки, в яких немає дiтей, справляють цього дня обiд i запрошують бiдних – “щоб молилася Богородиця за їхніх дiтей”. Молитви до Пресвятої Богородиці майбутніх матерів про здоров’я та щастя дітей, на яких вони чекають, у цей день мають особливу силу. 5. Різдво Пресвятої Богородиці відзначається як свято справжньої радості. Прийнято було ходити один до одного в гості. Тому в ці дні не працювали, а після молитов у храмі збирали веселі й багаті застілля. 6. З дня свята Різдва Пресвятої Богородиці можна було засилати сватів до дівчат. Також в цей день добре було робити весілля і ходити родинами в гості. 7. Здавна на Різдво Пресвятої Богородиці жінки рано-вранці намагалися піти на водойму. Вважалося, що якщо жінка в цей день вмиється водою до сходу сонця, то краса її збережеться до самої старості. А для міцного здоров’я дітей обливали на порозі водою. 8. До Різдва Пресвятої Богородиці господарі намагалися зібрати весь урожай, пасічники в цей час починали готувати бджіл до зимівлі – прибирати вулики.

Чого не можна робити в цей день

Народження Богородиці є великим святом, тому в цей день не можна: • працювати, в тому числі займатися справами по дому; • лихословити, пліткувати і лаятися - це гріх. Всі образи і негаразди радять пробачити; • під час застілля не можна змітати крихти на підлогу, а залишки їжі слід віддати тваринам; • в день народження Богородиці не можна вживати м'ясо та алкоголь, оскільки він припадає на п'ятницю, пісний день.

Народні прикмети та прислів’я свята Різдва Пресвятої Богородиці:

  • Прийшла Перша Пречиста – одягла природа намисто, прийшла Друга Пречиста – взяла комара нечиста, прийшла Третя Пречиста – стала діброва безлиста.
  •  Прийшла Пречиста – на дереві чисто, а прийде Покрова – на дереві голо.
  • Пречиста – картопля чиста.
  •  Прийшла Пречиста – принесла старостів нечиста.
  •  Перша Пречиста жито засіває, а друга – дощем поливає.
  •  Якщо на Різдво Богородиці погода буде сонячною, то і осінь чекає тепла і ясна, без рясних дощів. Якщо небо буде похмурим у цей день, то й осінні холоди прийдуть із дощами.
  • Якщо дівчина вмиється до сходу сонця, то її обов’язково просватають в цьому році.
Підготувала Ольга Аверіна