Новини
Україна
Україна-суспільство

«Земельна» статистика українців та їх ставлення до ринку землі


Скільки громадян України на сьогодні володіють земельними ділянками? Як ставляться до продажу землі та паїв? Ці та інші питання задавали більш ніж 2 тисячам українців у рамках загальнонаціонального опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» спільно з соціологічною службою Центру Разумкова.

«Земельна» статистика українців та їх ставлення до ринку землі

Опитування здійснювалось з 13 по 20 червня цього року в усіх регіонах України за винятком Автономної Республіки Крим та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Загалом було опитано 2017 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Фінансування опитування відбулось у рамках проекту МАТРА Посольства Королівства Нідерландів. Для порівняння наводяться дані загальнонаціонального опитування населення України, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» та фірмою «Юкрейніан соціолоджі сервіс» у грудні 2011 року. Тоді було опитано 2012 респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення України віком від 18 років.

45% українців сьогодні у своїй власності мають земельний пай або землю. За останні 8 років це число зросло на 8%.
✅ Серед тих, хто має землю, 56% виступають за право її продати, серед тих, хто землі не має, таких 46%.
✅ За 8 років істотно поменшало тих, хто принципово виступав проти продажу землі – з 51% до 33%.
✅ 45% громадян припускають можливість продажу землі за певних умов:
▪ 22% за умови не продавати землю іноземцям;
▪ 12% за умови введення обмеження на величину площі, що продається одній людині чи одній фірмі;
▪ 11% – за умови законодавчого забезпечення гідної ціни, нижче за яку земля продаватися не може.

Отже, половина населення України вважає, що людина, яка має у власності землю, повинна мати право її продати. Не згодні з цим 28% опитаних ще 21% певної думки не має. Серед тих, хто має землю, 56% певні, що власник землі повинен мати право її продати, 33% дотримуються протилежної думки, а серед тих, хто землі не має, за право продажу виступають 46%, проти – 28%. Серед жителів міста підтримують право власників землі на її продаж 51% (проти – 27%). Серед жителів сіл – відповідно, 46% і 35%. Регіонально найбільше підтримують право власника на продаж землі в Західному регіоні («за» – 62%, «проти» – 14%), найменше – на Донбасі («за» – 44%, «проти» – 43%).

В опитуванні взяли участь і прихильники різних політичних сил: виборці партій «Голос» та «Європейська солідарність» підтримують право власника на продаж землі, найменше це право підтримують виборці партії «Опозиційна платформа – За життя», де голоси «за» і «проти» діляться навпіл.

Третина громадян України (33%) переконані, що земля в принципі не може бути об’єктом купівлі-продажу, водночас лише 8% вважають, що земля повинна бути у вільному продажу, без будь-яких обмежень.

Якщо порівняти з 2011 роком, то істотно зменшилася кількість тих, хто в принципі заперечував можливість продажу землі – з 51% до 33%. Решта 45% громадян припускають можливість продажу землі за певних умов: не продавати землю іноземцям (22%), ввести обмеження на величину площі, що продається одній людині чи одній фірмі (12%), законодавчо забезпечити гідну ціну, нижче за яку земля продаватися не може (11%). Причому ставлення до зняття мораторію та перспективи продажу землі майже не залежить від того, мають громадяни землю чи ні. Основні відмінності у ставленні до продажу землі мають регіональний характер: у Західному регіоні вважають, що земля не можу бути об’єктом купівлі-продажу 21%, у Східному регіоні – 27%, у Центральному – 37%, а от на Донбасі – 48% і у Південному регіоні – 50%.

Мають у власності земельний пай або землю 45% українців – це на 8% більше, ніж у 2011 році. При цьому в 35% ця власність офіційно оформлена, а у 10% – ні. У селі мають у власності землю 70%, у місті – 44%. Найбільше мають паїв та земельних ділянок у власності в Центральному регіоні (50%) та на Заході (48%), найменше – на Півдні (37%) та на Донбасі (38%).

Серед тих, хто має пай або земельну ділянку, більшість (51%) здає в оренду: 40% – офіційно, а 11% – неофіційно. Ще 38% власників землі вирощують на ній продукти для потреб своєї сім’ї. Власне, ринковим фермерством, тобто, вирощуванням продуктів на продаж займаються лише 10% власників землі. А у 8,5% земля пустує і не обробляється.

У разі зняття мораторію 48% власників землі відповіли, що вони ніяких дій не робитимуть, лише 7% збираються продати землю або частину землі, а 4% – навпаки, докупити ще землі, 11% мають намір залишити землю в свого орендаря, а 2,5% – навпаки, орендаря змінити. Ще 26% не визначилися, чи робитимуть вони щось чи ні.

Серед тих, хто здає землю в оренду, 19% готові її продати, решта й далі здаватиме в оренду. Готові продати свою землю 19% тих, хто вирощує на землі продукти на продаж, а от 14% збираються ще землі докупити. Цікаво, що серед тих, чия земля пустує, лише 18% збираються її продати, а 61% – нічого не робитимуть.

За інформацією Democratic Initiatives Foundation-Фонд "Демократичні Ініціативи"