Новини
Головні новини

Зеленський підписав закон про мобілізацію: коли почнуть діяти нові правила

Президент України Володимир Зеленський сьогодні, 16 квітня, підписав законопроєкт про мобілізацію №10449.

Зеленський підписав закон про мобілізацію: коли почнуть діяти нові правила - зображення
Фото: radiotrek.rv.ua

Про повідомляється у картці законопроєкту на сайті Верховної Ради.

Вранці, 16 квітня, законопроєкт про було направлено на підпис президенту. А вже о 15:43 Зеленський підписав його.

Відповідно до правил через місяць після підписання президентом закон набуде чинності.

Лише деякі положення, стануть чинними через вісім місяців після публікації документа.

Як буде відбуватись мобілізація

Чоловіки віком 18-60 років упродовж 60 днів після того, як новий закон набуде чинності, зобов’язані оновити свої облікові дані у ТЦК, ЦНАПі або електронному кабінеті призовника, який має запрацювати влітку (раніше це не було обов’язковою вимогою).

Після цього чоловіки повинні завжди мати при собі військово-облікові документи, щоби на вимогу поліції чи працівників ТЦК пред’являти їх.

У прикордонній смузі і на пунктах пропуску через державний кордон військово-обліковий документ може вимагати предʼявити прикордонник.

Обмеження в консульських послугах

Тепер без військово-облікових документів українці за кордоном не зможуть оформити паспорт чи отримати послуги в консульстві.

Базова військова служба

Замість строкової служби закон вводить поняття базової військової підготовки. Її можна буде пройти під час навчання у виші або в тренувальних центрах ЗСУ. Базову військову підготовку запровадять із 1 вересня 2025 року. Базова військова служба триватиме:

 • у мирний час – до п’яти місяців, з яких до трьох місяців здійснюється базова загальновійськова підготовка, до двох місяців – фахова підготовка;

 • під час дії воєнного стану – до трьох місяців, з яких не менше одного місяця здійснюється базова загальновійськова підготовка, до двох місяців – фахова підготовка.

Проходження базової загальновійськової підготовки або військової служби буде обов’язковою умовою для працевлаштування на державну службу або в органи місцевого самоврядування.

Ті, хто не пройшов військову службу чи базову військову підготовку, не зможуть працювати на державній службі, в прокуратурі чи поліції. За зверненням ТЦК, порушнику можуть заборонити виїзд за кордон, навіть якщо на це є законні підстави, вилучити водійські права чи заблокувати рахунки.

Хто може отримати відстрочку

Закон скасовує відстрочку від служби для аспірантів, які навчаються за контрактом, і для тих, що здобувають освіту, яка не є вищою за попередню, наприклад, ідеться про другу вищу освіту. Також відстрочки тепер не матимуть працівники підприємств Міноборони.

Натомість, відповідно до закону, право на відстрочку мають:

 • заброньовані (докладніше – в наступному пункті);

 • люди з інвалідністю або тимчасово непридатні за рішенням ВЛК;

 • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

 • жінки та чоловіки з дітьми, один із батьків яких помер, позбавлений батьківських прав, безвісти зниклий тощо;

 • жінки та чоловіки, опікуни та прийомні батьки, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, важкохвору дитину або повнолітню дитину з інвалідністю I чи II групи;

 • опікуни недієздатної людини;

 • ті, хто має дружину (чоловіка) з інвалідністю І, ІІ групи чи ІІІ групи (за певних умов);

 • ті, хто має одного з батьків з інвалідністю І чи ІІ групи, або одного з батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю І чи ІІ групи, якщо інших родичів немає;

 • члени сім’ї другого ступеню споріднення (наприклад, дружина або чоловік) з інвалідністю I або ІІ групи, що потребують постійного догляду;

 • жінки та чоловіки, які мають дитину віком до 18 років і чоловіка (дружину), який служить в ЗСУ.

Кого можуть забронювати

Як і раніше, під бронювання підпадають працівники держструктур та критично важливих підприємств, як-от Нацполіції, НАБУ, ДБР, прокуратури, БЕБ, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, Служби судової охорони, судів, установ системи правосуддя та органів досудового розслідування.

Серед працівників органів держвлади та місцевого самоврядування можуть забронювати лише керівники цих організацій.

Серед держслужбовців категорій "Б" (керівники) та "В" (службовці не на керівних посадах) можуть забронювати до 50% працівників.

Кого не призвуть

Призову на службу, як і раніше, не підлягають студенти училищ та ліцеїв, університетів, які навчаються за денною або дуальною формою, а також наукові і науково-педагогічні працівники, які мають не менше 0,75% ставки.

Також під мобілізацію не підпадають люди з інвалідністю, звільнені з полону та чоловіки віком до 25 років. Однак вони можуть призватися за власним бажанням.

Повторна ВЛК

Кожен, кого раніше визначили як обмежено-придатного, впродовж року має пройти повторну військово-лікарську комісію, за результатами якої його мають визнати або повністю придатним, або непридатним узагалі.

Ті, хто отримав 2-3 групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (окрім військовослужбовців) підлягають повторному медичному огляду для визначення придатності до служби.

Право на відпустку

Щорічною основною відпусткою кожен військовий може скористатися частинами впродовж року. Основна відпустка має тривати не більше 30 днів на рік. Відпустка за сімейними обставинами – не більше 10 днів.

Також додаткову відпустку можуть отримати військовослужбовці, в яких народилася дитина, а жінки – у зв’язку з вагітністю та пологами.

Військовим, які повернулися з полону, тепер за бажанням можуть дати додаткову відпустку із збереженням зарплати на 90 днів. Однак її не зможуть отримати ті, хто після полону вирішив звільнися з ЗСУ.

Також депутати погодили додаткову відпустку за знищену ворожу техніку. Вона може тривати не більше 15 календарних днів.

Покарання для ухилянтів

Тих, хто свідомо порушує закон про мобілізацію, наприклад, отримав повістку, але не оновив дані в ТЦК, чекають підвищені штрафи та кримінальна відповідальність. Відповідний окремий закон у першому читанні напередодні підтримали депутати.

Для ухилянтів від мобілізації передбачається покарання у вигляді тимчасового обмеження на керування транспортними засобами – за рішенням суду.

Система штрафів за порушення мобілізації:

За порушення правил військового обліку пропонується запровадити відповідальність, відповідно до ст. 210 КУпАП:

 • 3400 до 5100 грн у мирний час;

 • від 17000 до 22500 грн за повторне порушення або порушення під час дії особливого періоду (як-от воєнний або військовий стан).

За порушення законодавства про оборону та мобілізацію, згідно зі статтею 210-1 КУпАП, у мирний час штрафуватимуть:

 • від 5100 до 8500 грн для фізичних осіб;

 • від 17000 грн до 34000 грн – для посадовців та юридичних осіб;

Штрафи під час дії особливого періоду:

 • від 17000 грн до 22500 грн – для фізичних осіб;

 • від 34000 грн до 59500 грн – для посадовців та юридичних осіб.

Компенсації

Закон встановлює, що родичі загиблого під час виконання бойових завдань військовослужбовця отримають від держави 15 млн грн.

Тим, хто підписав контракт із ЗСУ, надаватимуть одноразовий сертифікат на 150 тис. грн на купівлю автомобіля. Також закон передбачає право контрактників на одноразову компенсацію 50% від першого внеску за іпотечним кредитом та додаткові компенсації, залежно від кількості років вислуги.

Крім цього, військовим не будуть нараховувати штрафи і пеню за борги перед банками, а також відсотки за користування кредитом, окрім кредитів на нерухомість чи автомобіль.

Демобілізація

Залишається норма про право на демобілізацію людей з інвалідністю.

Демобілізація у зв’язку із звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).

Мобілізація жінок

Обовʼязкової мобілізації жінок не планується. Вони підлягають взяттю на військовий облік, якщо придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і здобули медичну або фармацевтичну освіти.

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану в добровільному порядку.

Нагадаємо, Кабмін ухвалив рішення про підвищення доплат військовим “на нулі” на 70 тисяч гривень. Одноразова винагорода нараховуватиметься за кожні 30 днів виконання таких завдань.


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.