Новини
Україна
Україна-суспільство

Засуха та збитки: депутатська аграрна рада ініціює нараду


Очільник Депутатської аграрної ради народний депутат України Андрій Богданець звернувся до Ігоря Петрашка, міністра розвитку економіки, з проханням провести нараду з питань засухи та неврожаю, зокрема на півдні України.

На своїй сторінці у Facebook Андрій Богданець зазначив, що за рік в Україні (січень-вересень) відбулося скорочення сільськогосподарського виробництва на 17,5% через кліматичні умови. Найбільше постраждав південний регіон України.  

Що загрожує фермерам

У результаті посухи більшість фермерів не зібрали врожай у тих обсягах, в яких планувалося. Через це господарники не зможуть виконати свої зобов’язання із постачання сільськогосподарської продукції. До того ж не всі фермери мали інформацію, що робити у таких ситуаціях, тому не задокументували обставини аномальної посухи, що призвела до неврожаю.

Тож санкції, зазначені за підписаним форвардним контрактом, будуть застосовуватися для фермерств, які й так вже постраждали - через посуху втратили значну частину свого врожаю.

Богданець наголошує, що представники українського менеджменту транснацінальних корпорацій, які торгують українським зерном, вступили в монопольну змову з метою тиску на українських аграріїв.

Мета наради

Ці два фактори - посуха і монопольний тиск на аграріїв - зрештою завдадуть нищівного удару по аграрній галузі України. Проблема постала дуже гостро, вже ведуться переговори з Українською зерновою асоціацією, аби врегулювати компромісну процедуру списання зобов'язань за вищезгаданими договорами.

Нараду необхідно скликати, аби віднайти компромісне вирішення проблемної ситуації. До участі в нараді слід залучити представників Торгово-промислової палати України, щоб виробити механізм прискореного отримання документального підтвердження форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Трохи статистики

Державна служба статистики зазначає, що обсяги продукції сільського господарства, реалізованої підприємствами у 2020 році, значно менші, ніж у 2019 році (за січень-вересень).

Для прикладу:

  • Обсяг зернової та зернобобової продукції у 2020 році становить 27.585 тис. тонн, а у 2019 – 29.853,8 тис. тонн;
  • Обсяги овочевої продукції станом на 2020 рік – 751,2 тис. тонн, на 2019 - 768, 2 тис.  тонн;
  • Обсяги плодової та ягідної на 2020 рік – 107,5 тис. тонн, на 2019 – 157,9 тис. тонн.

Нагадаємо, як раніше інформував «Погляд», Тарас Висоцький, заступник міністра з питань агрополітики, зазначав, що у 2020 році виробництво картоплі очікується на рівні 20 млн тонн, інших овочів – 9 млн тонн.

Також відомо, що сільгоспвиробники, станом на 13 жовтня, зібрали 58,2 млн тонн основних культур з площі 18,8 млн га.