Заробітчани і карантин
Уряд почав перейматися умовами роботи українців, які їдуть на заробітки за кордон
Учора, 29 квітня, однією з резонансних подій стало те, що в літак з українськими заробітчанами до Лондона не випускали з аеропорту «Бориспіль». «Рейс скасовано через заборону авіаційної влади України (Державна авіаційна служба України), яку авіакомпанія отримала за дві години до запланованого часу вильоту без вказання підстав та посилання на нормативні документи. При цьому, авіакомпанія подала усі необхідні документи для отримання дозволів вчасно та розраховувала на завчасне або в розумні строки отримання рішення», повідомила МАУ на своїй Фейсбук-сторінці.
Пізніше ця ж компанія поінформувала, що після багатьох годин очікування таки отримала дозвіл на виконання рейсу PS1117 до Лондона! Рейс зі 116 пасажирами на борту вилетів з 9-ти годинною затримкою о 21:40.
Ця ситуація викликала багато коментарів і нерозуміння з боку спільноти. Люди говорили і про «повернення до кріпаччини», і до часів СРСР, і натякали на Північну Корею, називаючи ситуацію знущанням над людьми. «Практично усі новини, що стосуються діяльності теперішньої "влади", можна описати девізом "більше пекла". Сюрреалістично», це лише один з різких коментарів. Також люди припускали, що українці все одно знайдуть спосіб їхати за кордон.
Майже мільйон наших співвітчизників повернулися до України з початком епідемії коронавірусу, але нині вже хто збирається, а хто уже й зібрався назад, до роботи. Втім, керівництво держави зацікавлене в тому, щоб ці люди працювали в Україні. От тільки де і за скільки?
Багато хто поінформований про намір керівництва України працевлаштовувати своїх громадян удома. Зокрема, офіційний сайт Президента України ще 1 квітня повідомив про те, що Кабінет Міністрів розробляє програму зі створення робочих місць для тих, хто приїхав з-за кордону чи втратив роботу у зв’язку з поширенням коронавірусу. «Ми плануємо створити багато робочих місць уже за кілька тижнів. Зокрема, нам будуть потрібні люди для ремонту доріг, вимощування тротуарів, прибирання територій. Багато різних вакансій», – зазначив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
І багато заробітчан й не проти залишитися вдома, от тільки тут має значення «ціна питання». Навряд чи хтось із заробітчан взагалі поїхав би за кордон, якби в Україні запропонували достойну зарплату.
То ж поки-що – багато хто планує знову повернутися до своїх закордонних роботодавців. Починається із сезонних працівників – урожай, який дозрів і який треба збирати, не чекатиме закінчення карантину. 23 квітня до Фінляндії вилетів літак із українськими заробітчанами. А далі почалися проблеми.
Хоча ж статтю 33 Конституції ніхто не відміняв. «Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом», ідеться у ній.
А щодо «обмежень, встановлених законом» - ще 8 квітня йшлося про те, що Кабінет міністрів може отримати повноваження забороняти виїзд громадянам за кордон під час карантину. Як повідомив УНІАН, про це йдеться у проєкті закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту населення від розповсюдження інфекційних хвороб", ухваленому на засіданні уряду. "Внести зміни до таких законів України: статтю 29 закону “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” після частини першої доповнити новою частиною такого змісту: ”У разі оголошення карантину Кабінет міністрів може прийняти рішення про тимчасове обмеження або заборону в'їзду на територію України іноземних громадян і транспортних засобів із країн (місцевостей), де зареєстровано особливо небезпечні інфекційні хвороби, а також про заборону виїзду громадян України за межі території України”, - зазначається у проекті закону.
Але ж то – тільки проєкт, а поки що заробітчани хочуть виїжджати за кордон таки та підставі тієї ж 33-ї статті Конституції.
Але ж – карантин…
До того ж, як з’ясувалося, причина не тільки в карантині. Уряд задекларував турботу про умови праці й здоров’я заробітчан, якою, вочевидь, і пояснюються ось ці заборони рейсів із бажаючими виїхати на заробітки.
Зокрема, як повідомив Укрінформ з посиланням на видання Сегодня, Прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив віцепрем'єру з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вадима Пристайка вести переговори з іноземними державами, які беруть на роботу українських трудових мігрантів. "Прем'єр-міністр уповноважив мене займатися цим питанням з конкретними країнами про організовані поїздки. Ми зараз намагаємося визначити, як організовано дати таку можливість людям, які хочуть працювати за кордоном. Цих людей цінують за кордоном, своїм сім'ям в Україні вони приносять дохід", - повідомив Пристайко, і запевнив, що Уряд не створюватиме перешкод людям, які хочуть працювати за кордоном, а чартери для них будуть організовуватися постійно. При цьому він зауважив, що КМУ вважає за краще, щоб ці люди залишалися в Україні та робили "внесок в економіку країни, наприклад, побудувавши свої ферми".
"Адже ми ж не Радянський Союз, ми не можемо їх тримати насильно", - сказав Пристайко, і також закликав розрізняти сезонних працівників, які виїжджають за кордон на кілька місяців з виконанням умов обсервації та інших вимог безпеки, і заробітчан, які неорганізовано перетинають кордон, чим посилюють загрози нового спалаху COVID-19. "Ви ж бачите, які області постраждали від коронавірусу найбільше. Говорімо чесно – це області вздовж кордону. Тому, одна справа, коли ми говоримо про сезонних працівників, які їдуть... маючи медичну страховку, гідну зарплату й умови роботи, і роблять це не перший рік. Щодо таких співробітників ми продовжуємо вести переговори з конкретними країнами та будемо забезпечувати цю організовану сезонну роботу", - звернув увагу віцепрем’єр.
Звичайно ж, така турбота і увага держави до своїх громадян похвальна, тут ніхто сперечатися не буде. Однак заробітчани сприймають це з деяким скепсисом. Особливо ті, хто не працевлаштований офіційно.
Втім, людей дивує вибірковість поїздок за кордон, і те, чому одним можна, а іншим ні, і й деться не тільки про заробітчан. «Карантин і в нас і в Британії ще не завершено. Вірус як поришювався так і поширюється. Ми ще не всіх повертали до України (Народу купа сидить на ізоляції). І вже знову летять назад туди звідки евакуйовували. Це не нормально все. Одним вибірково можна летіти. Іншим ні. Знову будемо чартерами повертати напевно», один з коментарів.
Також люди обурюються тим, що в Україні внутрішнє сполучення закрите, а за кордон – можна…
Словом, тут зачеплена не одна проблема, а цілий немалий пласт різноманітних проблем. Як вони будуть розв’язуватися, і наскільки рішення влаштують людей – покаже час.