З буряком і цибулею – хоч на край світу: насіння, що пролежало у вічній мерзлоті 30 років, проросло
Цікаво, що за цей час також вижили всі патогени.
У 1984 році Nordic Gene bank почав 100-річний експеримент зі зберігання насіння в покинутій шахті на північ від міста Лонгйір на полярному архіпелазі Шпіцберген. Мета експерименту – моніторинг довговічності насіння в умовах вічної мерзлоти, а також вивчення наскільки живучі патогени.
В експеримент були включені 17 видів сільськогосподарських і садових культур. Вивчення виживання патогенів включало в себе досвід з насінням 11 культур, природним чином забруднених хвороботворними мікроорганізмами.
У звіті, опублікованому в Nordic Co-operation, розповіли про підсумки перших 30 років експерименту: 9 з 17 видів через 30 років зберегли більше 90% їх початкового відсотка проростання. Буряк, цибуля, огірок і луговий мятлик зберегли від 97% до 99%. Найгірші результати показало жито, втративши 51% початкового проростання.
Середня схожість всіх тестованих зразків впала з початку експерименту до 30 року з 87,2% до 76,9%. При цьому всі патогени вижили протягом 30 років.
Надалі вчені планують розширити експеримент, включивши в дослідження більшу кількість різних культур. За словами дослідників, новий експеримент планується проводити у Всесвітньому зерновому сховищі на Шпіцбергені при температурі -18°C.