Новини
Україна
Новини Київської області
Культура
Культурний weekend. Київщина
Київ

Як у цьому році святкуватимуть День Незалежності України?


Фото - з відкритих інтернет-джерел

Традиційно з нагоди свята українці матимуть додатковий вихідний. Святкові заходи також заплановано, але з урахуванням карантинних вимог.

З указу, який підписав президент Володимир Зеленський, можна зробити висновок, що офіційного параду в Києві цьогоріч не планується, проте передбачено інші святкові заходи.

Так, у День Незалежності буде проведено церемонії покладання квітів до пам'ятних знаків та місць поховань видатних діячів українського державотворення, борців за незалежність України, загиблих учасників Революції Гідності, учасників ООС/АТО.

Також у столиці та на Київщині відбудуться урочистості за участю представників влади, місцевого самоврядування, учасників ООС/АТО та громадськості, і деякі інші культурно-мистецькі й виставкові заходи.

В якості альтернативи параду на День Незалежності у Києві знову проведуть Марш захисників України. На ньому вимагатимуть ухвалення закону про захист державності від колабораціонізму та агентів ворожого впливу.

Нагадаємо, раніше «Погляд» повідомляв про те, що на фестивалі у Боярці виступить відомий письменник, ветеран АТО Валерій Ананьєв.

Історична довідка

  • Історію України прийнято відраховувати, як правило, з моменту створення Київської держави в IX столітті, проте сучасні українці приурочують її день народження до нового проголошення незалежності, яке відбулося 24 серпня 1991 року. Саме у цей день пройшло надзвичайне позачергове засідання Верховної Ради УРСР. Це сталося через три дні після подавлення путчу тих, хто прагнув повернути СРСР.
  • Сесія розпочалася о 10-й ранку з хвилини мовчання у пам’ять про трьох росіян, які загинули в ніч на 21 серпня під час виступу жителів Москви проти путчу.
  • За незалежність України проголосували навіть комуністи.
  • В’ячеслав Чорновіл запропонував внести до зали Верховної Ради синьо-жовтий прапор, з яким українці стояли на барикадах біля російського Білого дому, а також підняти національний прапор над куполом парламенту.
  • Відразу по завершенні позачергового засідання УРСР було виконано гімн Українських Січових стрільців.
  • Вперше День незалежності України був відзначений 16 липня 1991 року в пам’ять про те, що рік тому, 16 липня 1990 року, Верховна рада УРСР прийняла «Декларацію про державний суверенітет України». Також 16 липня 1990 року Верховна рада УРСР прийняла постанову «Про День проголошення незалежності України». У ній зазначалося: «Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки постановляє: вважати день 16 липня Днем проголошення незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України».
  • Згодом, 18 червня 1991 року, були внесені відповідні зміни до статті 73 Кодексу законів про працю Української РСР, унаслідок чого в переліку святкових днів з’явився запис: «16 липня — День незалежності України». Та оскільки 24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР ухвалила «Акт проголошення незалежності України», який 1 грудня 1991 року підтвердив народ на Всеукраїнському референдумі (на нього було винесено одне питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?», «за» проголосували 90,32 % населення України), виникла потреба змінити дату святкування Дня незалежності.
  • Тож 20 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про День незалежності України». У ній зазначається: «Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Акта проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року, Верховна Рада України постановляє: 1. Вважати день 24 серпня Днем незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України. 2. Постанову Верховної Ради Української РСР «Про День проголошення незалежності України» від 16 липня 1990 року вважати такою, що втратила чинність».
  • Впродовж багатьох років до Дня Незалежності України в столиці України проводилися військові паради, а також організовувалися святкові концерти та урочистості.
  • У 2019 році вперше з 2014 року не було військового параду в Києві, натомість відбулася хода до Дня Незалежності. Замість параду президент Володимир Зеленський вирішив виплатити 300 млн грн в якості премій військовослужбовцям. Також на День Незалежності у 2019 році за участю ветеранів АТО/ООС пройшов Марш захисників України.