Україна
Здоров'я
Україна-суспільство

Як харчуватись корисно і дешево: поради Супрун


В.о. міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун розвінчує міф про те, що правильне харчування коштує дорого. З усього різноманіття їжі, яке наявне зараз у магазинах, вона не радить їсти батон, дешеву ковбасу, кетчуп, вживати горілку, а запевнила, що, якщо придивитись, то в Україні достатньо доступних та корисних продуктів, зокрема овочів. І навела приклади. Так, в.о. міністра радить вживати:

Моркву
Її вартість сягає до 15 грн/кг, а це джерело каротиноїдів (про-вітаміну А, потрібного для зору, імунітету, краси шкіри і невпинної боротьби з вільними радикалами). Її можна їсти сиру, запікати, тушкувати, додавати до каш, супів, солодкої та несолодкої випічки.


Буряк
Коштує до 15 грн/кг, є джерелом бетаїну (сполуки, потрібної для правильного обміну жирів). Буряк добре поєднується з горіхами, чорносливом і яблуками, його можна пекти, готувати на пару і чавити із нього сік.


Кольрабі
Є соковитим джерелом клітковини і вітаміну С. Коштує до 30 грн/кг. Чудово поєднується із морквою, яблуками та сметаною.


Коренеплоди селери і пастернаку
Тішать вмістом клітковини інуліну, смаком, як і ціною (від 25 до 45 грн/кг).


Батат
Ця солодка картопля хоч і коштує від 100 грн/кг, проте не здоровіший за запечені з олією моркву, картоплю, пастернак і селеру, тож обирайте за своїм гаманцем.


Цибулю (порей, зелена)
Коштує від 10 грн/кг і є джерелом олігосахаридів, за які дуже подякує кишкова мікрофлора. Печінка теж подякує, адже в цибулі багато сірковмісних сполук, а сірка потрібна нам для синтезу глутатіону (борця із вільними радикалами і отрутами). Її можна їсти печену чи тушковану, а не свіжу, додавати до супів, несолодких запіканок, готувати з іншими овочами та кашами. Уляна Супрун наполягає: «Не купуйте пребіотики в капсулах (1-15 грн/капсула) – приготуйте запечені зі спеціями, часником та олією селеру та порей».


Гарбуз
При ціні 15-20 грн/кг отримуємо каротиноїди, насіння та соковиту серединку, з якої можна робити супи, каші, оладки, запіканки та печиво.


Капусту
Це скарб, як і решта її хрестоцвітних родичів, ціною в 10-20 грн/кг. Білокачанна капуста багата на кальцій, який добре засвоюється, а її сірковмісні сполуки сульфурафани активують печінкову систему знешкодження. Квашена капуста містить ще й молочну кислоту (пребіотик) та молочнокислі бактерії (пробіотик), тобто ще корисніша за сиру. Розрекламована нутриціологами броколі справді дещо поживніша за білокачанну капусту, але ця різниця не така принципова.

Також Уляна Супрун дає поради й щодо м’яса та риби:

  • обирайте продукти в їхньому первісному вигляді, не перероблені, як ковбаса чи сосиски, адже чим менше перероблений продукт, тим менша додана вартість і більша поживна цінність;
  • 100 грамів навіть добірної яловичини, в якій багато заліза, цинку та незамінних амінокислот, карнітину і таурину, коштує менше ніж 100 грамів поганеньких сосисок;
  • про рибу в.о. міністра зазначає: «Риба – здорово і не настільки дорого, як звично думати. Це головне джерело всіх омега-3 поліненасичених жирних кислот. Саме споживання риби, а не добавок, знижує ризик деменції, серцево-судинних хвороб та хронічного запалення. Достатньо їсти рибу двічі на тиждень. Одна велика порція риби обійдеться 30-50 гривень, що співмірно із пачкою цигарок і кавою, от тільки цигарки здоров’я не додадуть. Обирайте скумбрію, хека й оселедця, а не лосося. Не бійтеся свинцю та миш’яку: в цих видах риби їх не так багато, як в лососі, тунці, рибі-мечі. Білий рис становить більшу загрозу, бо накопичує неорганічний миш’як».

На завершення Уляна Супрун додала, що «здорове харчування – це не розкручені та дорогі авокадо, годжі, чіа, кіноа і лосось, а рідні та доступні сало, яйця, смородина, гречка, гарбузи, оселедець та льон. І купа інших продуктів вартістю до 50 гривень/кг». Вона порадила змінювати свої пріоритети в їжі, щоб залишатися здоровими, наприклад, замість шоколадного батончика купувати курагу, яка дешевша за шоколад.