Новини
Вишгород

Вишгородці вшанували день, коли вогонь Чорнобиля опалив землю і душі мільйонів людей


Аварія на ЧАЕС — найбільша техногенна катастрофа за всю історію ядерної енергетики у світі, яка змінила радіаційну обстановку, екологію, долі людей не тільки на європейському континенті, а й у всьому світі.

Потужний вибух, еквівалентний 500 хіросімським бомбам, змінив життя мільйонів людей. За даними Міжнародної програми Всесвітньої організації охорони здоров'я у ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи брали участь 800 тис. чоловік. Серед них – весь персонал Чорнобильської АЕС та місцеві жителі.

Вишгородчанка Валентина Саханда з народження жила в Чорнобильському районі, працювала провідним бібліотекарем. Про небезпеку радіоактивного забруднення і заходи захисту від радіації не було сказано ні слова. Знали лише про вибух, тому одразу взялися за роботу. “Ми вийшли в бібліотеку. О 12 годині прийшла наш директор і каже — дівчата, йдіть додому, перевдягайтеся і будемо працювати на піску. Ми знали, що працюємо для того, щоб закидати цього “чорта” піском. Ми набирали в мішки, а чоловіки вантажили в автомобілі, а потім — у вертольоти. Мішки закидали у реактор”.

Згадує пані Валентина ті трагічні дні зі сльозами на очах. “Я кожен день плачу. За мамою, за татом, за рідною хатою — вікна вже дуже низенько, біля землі”.

Ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС Василь Жуков, інвалід ІІ групи розповідає, що з перший днів зупиняв катастрофу, рятуючи людство. Вже після зрозумів, що отримав свою дозу опромінення. “Тепер у мене гіпертонія, високий тиск 110 на 200. А пенсія то маленька. Всього 3700 грн — це пенсія по інвалідності”.

Голова Вишгородської районної державної адміністрації В’ячеслав Савенок запевняє, не обійшли увагою ліквідаторів та постраждалих внаслідок катастрофи і цього року.У Вишгородському районі розроблено і діє програма підтримки “Турбота” і програма “Соціальний захист”. “Турбота” розрахована на виплату максимум 1700 грн на одну людину. А “Соціальний захист” - сума може бути більшою. Депутати розприділяють затверджений бюджет і мають можливість допомагати найбільш нужденним. В цьому році ми не обійшли увагою ліквідаторів Чорнобильської катастрофи. По програмі “Турбота” була надана матеріальна допомога у розмірі 500 грн кожному”.

Пам’ятаючи про страшні сторінки історії, ми віддаємо шану людям, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Їх подвиг назавжди записаний у літопис людської мужності й навічно залишиться в пам’яті українського народу.