Новини
Вишгород
Київщина-суспільство

Вишгород відновив статус міста завдяки Київській ГЕС


 12 вересня Вишгород святкує свій День народження. Гідроенергетики розповіли, як розбудовувалось місто.

Древнє місто Вишгород, перші згадки про яке датуються 946 роком, називають резиденція княгині Ольги. Це було потужне за своїм суспільно-політичним значенням місто, укріплене потужними валами і ровами. Довгі роки Вишгород мав статус північний форпосту Києва. Однак є в історії й сумні сторінки. І в коли 1240 війська хана Батия зруйнували Вишгород, він багато століть був селом, а періодично - й незаселеною місцевістю.

І тільки  з  60-х років минулого століття Вишгороду вдалося відновити статус міста – завдяки спорудженню  Київської ГЕС.

Так, у серпні 1959 року Рада Міністрів тодішнього  СРСР прийняла рішення про будівництво Київської ГЕС. Її спорудження почалося в 1960 році, і вже у вересні 1964-го перші судна пройшли через урочисто відкритий судноплавний шлюз. А через три місяці Київська ГЕС дала перший промисловий струм. Разом із будівництвом станції було створено штучне водосховище, яке бере початок у Вишгороді та тягнеться до кордонів Республіки Білорусь. А в 1972 році неподалік Київської ГЕС завершилось будівництво першої в Україні гідроакумулюючої станції і обидві станції було об’єднано в Каскад Київських ГЕС і ГАЕС. То ж Вишгород спочатку став селищем енергетиків, у 1962 році отримав статус селища міського типу, у 1968 – статус міста, а в 1973 році став центром Вишгородського району.

mde

У день міста гідроенергетики поділились історичними фактами про те, як розбудовувалося місто.

«Під час будівництва Київської ГЕС до Вишгорода прибували десятки тисяч робітників різних спеціальностей. Місто почало розвиватися, споруджувались  нові житлові будинки, дитячий садок, магазини та кафе. Лише упродовж 1967-1969 років у місті здано в експлуатацію 570 квартир.  А ще з`явилися школа, лікарня, адміністративний будинок, стадіони, хокейний та баскетбольний майданчики, ДЮСШ тощо. Уздовж берегів Дніпра і Київського моря розгорнулось будівництво санаторних містечок і пансіонатів. Завдяки  Київським ГЕС і ГАЕС з’явилась набережна, яка вже давно стала окрасою та улюбленим місцем відпочинку мешканців й гостей міста», повідомила «Погляду»  пресслужба Каскаду Київських ГЕС і ГАЕС.

І звернула увагу на те, що у Вишгороді й нині багато топонімів нагадує про будівництво Київської ГЕС – це назви вулиць, площ, яхт-клубів тощо.  Так, площа, на якій знаходиться будинок культури «Енергетик» названа на честь очільника будівництва і першого директора Київської ГЕС Григорія Івановича Строкова. Також, в 1999 році Почесним громадянином міста Вишгорода став Семен Ізрайлевич Поташник - голова науково-технічної ради ПрАТ «Укргідроенерго».

mde

На честь Київських ГЕС та ГАЕС на набережній встановлено пам’ятний знак – чайку.

«Загалом, Вишгород можна вважати містом енергетиків, оскільки на станціях працюють цілі їх покоління і зазвичай це мешканці Вишгорода, які продовжують створювати його сучасну історію. Нині Вишгород має високорозвинений промисловий комплекс, основу якого складають понад 250 великих та середніх підприємств. Проте, одним із основних підприємств міста і досі залишається Укргідроенерго, до складу якого входить філія «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС». Так, у 2019 році Київські ГЕС і ГАЕС до місцевого бюджету сплатили майже 100 млн грн. Саме завдяки створенню Каскаду Київських ГЕС і ГАЕС місто Вишгород отримало потужне енергетичне підприємство та зробило величезний стрибок у розвитку, перетворившись на перлину Київщини», зауважують гідроенергетики, вітаючи вишгородців із днем міста.

Як повідомляв «Погляд», на Вишгородщині розпочалися екскурсійні програми.