Новини
Україна
Екологія

Всихання українського лісу можна зупинити: як боротися з короїдом, – експерти


З кожним роком в Україні збільшуються площі всихання лісу і не остання причина тому короїд, для якого сьогоднішня створює сприятливі умови для поширення. Починаючи з 2016 року чисельність стовбурових шкідників невпинно зростає, повідомляють в правозахисній організації Екологія Право Людина.

Нагадаємо, наразі немає жодного лісгоспу, де б не палала «біологічна пожежа», як її називають лісники. Руді ліси – прямий наслідок стрімких змін клімату. Головна причина – короїд, з яким раніше дерева уживалися тисячоліттями, зараз став геть неконтрольованим.

«Практика проведення санітарно-оздоровчих заходів для боротьби з короїдом далеко не завжди себе виправдовує. В той час, коли перший літ короїдів може спостерігатися вже з другої половини березня, отримання всіх погоджень на проведення рубки займає тривалий період часу. В сучасних реаліях період проведення санітарних рубок накладається на сезон тиші, що триває з 1 квітня до 15 червня, тобто перша їх хвиля відбувається влітку, коли короїд вже вилетів і поширився на нові місця. Отже, оперативно зупиняти появу нових осередків таким чином просто неможливо. Тому санітарні рубки – це більше боротьба із наслідками, аніж попередження нового негативно впливу короїда», – пояснюють в організації.

Проте вихід є – рубки дерев програють біологічним методам регуляції, які за кордоном вже давно застосовують, мова йде про комах-хижаків.

Для прикладу, в харківських лісах вже активно використовують цей метод. Там спільно із лісниками з Туреччини взапустили повний цикл вирощування мурахожука – хижака, який харчується короїдом.

На початку липня 2019 року фахівці ДСЛП «Харківлісозахист» здійснили підсадку мурахожука у Бабаївському лісництві. Даний метод повністю себе виправдав і зменшив загрозу пошкодження деревостанів короїдами зі 150% до 10-20 %, що є насправді вражаючим показником.