Новини
Всесвіт

«Вояджер-2» через більш ніж 40 років вийшов у міжзоряний простір і відправив на Землю повідомлення


Міжпланетний апарат «Вояджер-2» послав повідомлення на Землю. Апарат покинув гелиосферу і досяг міжзоряного простору на відстані 18 млрд км від Землі, далеко за орбітою Плутона, 5 листопада 2018 року. Однак знадобився цілий рік, щоб зібрані ним дані дійшли до Землі і були розшифровані вченими.

Журнал Nature Astronomy розповів про результати досліджень.

Дослідники з Університету Айови, США, повідомляють про те, що космічний апарат Voyager 2 ( «Вояджер-2») увійшов у міжзоряне середовище, область космічного простору, що знаходиться за межами «міхура», який формується під дією потоків частинок і випромінювання, що випромінюється Сонцем і так званим «сонячним вітром». Таким чином, апарат Voyager 2 став другим за рахунком штучним об'єктом, який залишив зону впливу Сонця, після виходу з Сонячної системи апарату Voyager 1, що відбувся в 2012 р.

У цьому новому дослідженні вчені підтверджують, що станція Voyager 2 вийшла 5 листопада 2018 р за кордон Сонячної системи, ґрунтуючись на даних вимірів щільності плазми за допомогою бортового інструменту апарату, що демонструють виразний стрибкоподібне зростання щільності. Цей стрибок щільності плазми свідчить про те, що апарат Voyager 2 покинув межі області, наповненою гарячою плазмою, яка має відносно низьку щільність, і увійшов в середу холоднішої і щільної плазми міжзоряного простору. Аналогічний стрибок щільності плазми був зареєстрований раніше апаратом Voyager 1, коли той залишав межі нашої планетної системи. Це говорить про те, що ранні уявлення астрономів, згідно з якими сонячний вітер поступово вщухає зі збільшенням відстані від Сонця, не підтверджуються, і що геліосфера має чітку межу, подібно межі поділу між двома рідинами, що не змішуються, або між рідиною і газом, пояснили автори дослідження.

Входження апарату Voyager 2 в міжзоряний простір відбулося на відстані в 119,7 астрономічні одиниці (1 а.о. дорівнює середній відстані від Землі до Сонця) від нашої зірки, що становить приблизно 17,6 мільярда кілометрів. Зонд Voyager 1 вийшов у міжзоряний простір на відстані в 122,6 а.о. від сонця. Ці апарати-близнюки були запущені з проміжком в один тиждень один від одного в 1977 р з різними місіями і вздовж різних траєкторій. Проте, вони перетнули кордон Сонячної системи приблизно на одній і тій самій відстані від Сонця. Це дає вченим цінні відомості про структуру геліосфери – згідно з цими новими даними, вона являє собою спотворений міхур, що нагадує за формою рукавний флюгер, звернений до сонячного вітру своєю «передньою», короткою часткою.