Новини
Новини Київської області
Культура

Вірші про голодомор вчителя з Іванківщини


Історики знайшли зошити педагога і поета Оксентія Мусієнка із записами та поезіями про голод у 1930-1933. 

Дослідники назвали унікальною недавню знахідку: виявлено невідомі досі широкому загалу свідчення очевидця Голодомору 1932-1933 рр., вчителя з Іванківщини Оксентія Мусієнка із записами та поезіями про голод у 1930-1933. Це стало результатом наукової експедиції у межах пілотного  проєкту Scattered and Unknown Holodomor Era Visual Documents: Kyiv Region, що був підтриманий Holodomor Research and Education Consortium - HREC.

Проєкт реалізовували співробітники Інституту історії України Геннадій Боряк та Оксана Юркова.

«Метою проєкту було виявлення фотодокументів міжвоєнного періоду, що зберігаються в музеях Київщини, їх копіювання та оприлюднення (із відповідним науковим апаратом) у вільному доступі на сайті Інституту історії України.  Під час експедиції науковці віднайшли не лише візуальні джерела, а й невідомі досі широкому загалу свідчення очевидця Голодомору 1932-1933 рр. вчителя з Іванківщини Оксентія Мусієнка (1914-1941)», - повідомляє Інститут історії України НАНУ на своїй Фейсбук-сторінці.

ДОВІДКА. Оксентій Мусієнко народився 1914 року в селі Станишівка (сучасний Іванківський район Київщини) у родині сільського коваля. Закінчив Станишівську початкову школу, 1929 року — Іванківську семирічну, далі – навчання в Київському педінституті. Через нестатки сім'ї 1932 року змушений припинити навчання. 7 років викладав українську мову і літературу в школах Іванківського району (села Доманівка, Соснівка, Прибірськ). 1938 року навчався на Всеукраїнських курсах при Київському університеті. Друкувався в періодичних виданнях з 1932 року, один із перших сількорів колишньої іванківської районної газети «Червоний промінь». Його поезії друкувалися в республіканських газетах і журналах. 1938 року закінчив Житомирський педагогічний інститут. Учасник Другої світової війни. Загинув 29 жовтня 1941-го.  1985 року посмертно прийнятий до Спілки письменників. Є автором збірок «Прагнення» (1989) та «Повернення» (1989). Вірші Мусієнка вміщені в колективному збірнику «В єдинім строю» (1985).

Нещодавно в ефірі Радіо Культура звучала передача, у якій Оксана Юркова спілкувалася з  журналістом Василем Шандром про творчість Оксентія Мусієнка,  та про його щоденникові нотатки та поезії, написані у 1930-1934 рр. Програму можна послухати за посиланням.

Повідомляється також, що нині тексти зошитів Оксентія Мусієнка  готуються до друку.

Як повідомляв «Погляд», 23 листопада у Національному музеї Голодомору-геноциду відбулась передача зошита зі спогадами Лавріна Нечипоренка. Нечипоренко – свідок Голодомору 1932-1933 рр., який записав свої спогади до зошита й назвав цей твір «33-й рік».  Родина Івана Коваленка передала оригінал спогадів «33-й рік» родині Лавріна Нечипоренка, а ті, своєю чергою, передали щоденник на постійне зберігання до Музею Голодомору.

Також «Погляд» інформував, що з’явився документальний серіал про українську культуру.