Відверті фото "Міс ФМФ КПІ": проблема у суспільному сприйнятті
Конкурс "Міс фізико-математичний факультет КПІ" минув майже так само, як і на скандальному ролику дівчат: короткі спідниці, напівоголені тіла та звабливі вигини, які демонструють студентки. Лише трішки науки, від якої глядачам стало нудно. То що це: руйнування стереотипів про дівчат-математиків чи об'єктивізація жінки?
Активне обговорення відвертих фото студенток фізико-математичного факультету КПІ тривають вже тиждень. Дівчата в рамках підготовки до конкурсу "Міс ФМФ КПІ" підготували промо-відео, на якому позують у звабливих костюмах, які ототожнюють смертні гріхи.
Багато хто розкритикуваав дівчат, розповсюджуючи у соцмережах гнівні коментарі та погрожуючи заявою у правоохоронні органи (адже не всі учасниці досягли 18-річчя). Інші підтримали ідею, пояснюючи, що таким чином руйнуються стереотипи про те, що всі дівчата математики - сірі миші.
Проблема - у суспільному сприйнятті
"Людям — як жінкам, так і чоловікам, - властиво хотіти бути привабливими, привертати до себе увагу, шукати партнерів. Тому сама по собі наявність відвертих фото не є чимось поганим, - зазначає феміністка Тетяна Павленко. - В данному конкретному випадку ці фотографії — це не особисті фото когось, кому подобається такий стиль, а те, що використовується для просування конкурсу і в якійсь мірі факультету. При цьому фотографії хлопців значно більш закриті: вони оголені лише до поясу, акцент зроблений на обличчях і плечах, жоден не приймає такої ж пози, як ці дівчата. На мій погляд, проблема ще й в тому, що на технічних спеціальностях жінок в принципі менше і щодо них існують стеріотипи (прийшла, щоб знайти чоловіка, є менш здібною, ніж чоловіки і т.д). Подібні фотографії тільки підсилюють таке ставлення.
Тетяна зазначає, що реклама за допомогою красивого жіночого тіла призводить до того, що сама жінка знецінюється, як особистість.
"Таке сприйняття призводить до того, що в очах чоловіків жінки, особливо молоді і привабливі, перестають бути особистостями. Вони сприймаються не як люди зі своїми якостями, спеціалістки в якійсь галузі, підлеглі або керівниці, а як ті, від кого можна хотіти виключно сексу. Це ускладнює кар’єрний шлях, соціальне життя і відрубає багато можливостей", - зазначила феміністка.
Активістка не засуджує дівчат, адже "роблема не в конкретних людях, а в суспільному сприйнятті".
Це був їх вибір
Ми запитали студентку факультету менеджменту і маркетингу КПІ імені Сікорського Олену Давидову, чи погодилась би вона знятись у такій фотосесії.
"Гадаю, ні. Не можу сказати, що я людина не публічна, але й публічна відверта фотосесія - це не моє. Свій принцип особисте залишати особистим. Інша справа - для вузького кола. Разом з тим, дівчат не засуджую. Це їх вибір. Якщо гарні знімки, популярність, пов'язана з цим, приносять їм задоволення, то чому б ні. У кожної був вибір відмовитися від зйомок, адже про тематику та стилістику фотосету було відомо заздалегідь", - говорить Олена Давидова.
Олена вважає, що насправді більшість з тих, хто обговорювали фотосесію, не зрозуміли її мету - що навчання на ФМФ - це пекло, але "і пекло буває різним".
"Впродовж декількох днів я спостерігала за обговореннями навколо "пекельного" заходу і зробила деякі висновки. Всі, кому не ліньки, намагалися пропіаритися на актуальній темі, часто не розібравшись у цілях заходу. Це були політики, психологи, всілякі блогери і тому подібне. Вони чіплялися за заголовки таблоїдів і оперували вирванними з контексту фразами. Зрештою, обираючи такий стиль заходу, і організатори, і учасниці розуміли, на що йдуть, тож несуть відповідальність за всі їх наслідки", - зазначила студентка.
Про свою ідею розповідає "Громадському" і організаторка фотосесії Ліза Катаріна. Дівчина зазначає, що мета фотосесії - показати, що навчання на ФМФ - дуже непросте, майже пекельне. Ніхто студенток до участі не змушував, крім того, учасниці самі продумували свої образи.
На конкурсі, крім дефіле дівчат і відвертих танцювальних номерів, була і частина, присвячена математичним здібностям студенток. За інформацією ресурсу the Бабель, на конкурсі "Міс ФМФ" була інтелектуальна частина, де дівчата вирішували рівняння та відповідали на складні математичні питання. Однак саме під час цього завдання зал почав нудьгувати та очікувати на продовження "сідниць". Може проблема у нашому сприйнятті?