Новини
Екологія
Земля
За кордоном

Вчені знайшли фрагмент стародавнього континенту у Канаді


Вивчаючи зразки кімберлітових порід з острова Баффінова Земля, вчені зробили несподіване відкриття. Дослідження у цій місцевості велися з метою пошуку місць для розробки алмазних родовищ, але замість цього геологи Університету Британської Колумбії виявили раніше невідомий фрагмент Північноатлантичного кратона, повідомляє science.ubc.ca.

Кратон – це стабільні ділянки континентальної кори Землі віком понад мільярд років. Деякі з них збереглися в центрах існуючих континентальних плит, тоді як інші, розколовшись, почали просуватися по планеті. Зокрема, континентальна плита Північноатлантичного кратона розірвалася на фрагменти приблизно 150 мільйонів років тому, і їх знаходили в Шотландії, Лабрадорі і Гренландії. Однак присутність цих же порід на півночі Канади виявилося дивним: це відкриття збільшує площу Північноатлантичного кратона приблизно на 10%.

https://twitter.com/thandojo/status/1242060880272973824?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1242060880272973824&ref_url=https%3A%2F%2Fnat-geo.ru%2Fscience%2Fnajden-fragment-drevnego-kontinenta%2F

Геолог Майя Копилова з Університету Британської Колумбії, яка брала участь в дослідженні, говорить, що ці фрагменти стали «частиною головоломки». Це перший випадок, коли вчені склали повну картину на основі глибинних зразків: попередні реконструкції розмірів і розташування плит Землі ґрунтувалися на породі, що залягає на глибині до 10 кілометрів.

«Тепер ми можемо реконструювати форми древніх континентів на основі більш глибоких, мантійних порід. Це дозволяє наносити на карту не тільки самий верхній тонкий шар Землі, на який припадає тільки 1% від обсягу планети: ми можемо зібрати фрагменти, сформовані на глибині 200 кілометрів», – каже Майя Копилова.

Баффінова Земля, розташована між материковою частиною Канади і Гренландією, це велике арктичне простір, що охоплює більше 500 000 квадратних кілометрів, що робить його п'ятим за величиною островом в світі.