Новини
Суспільство
Екологія
За кордоном

Вчені пропонують половину земної кулі перетворити на заповідники


На основі рекомендацій вчених була створена мапа, де зазначені місця для створення нових заповідних територій на планеті.

Про це повідомили на порталі Nature Speaks.

Скорочення біорізноманіття та зміни клімату рано чи пізно змусять людей піти на «крайні міри». На думку вчених, однією з таких мір має стати створення заповідних зон на половині земної кулі.

Глобальна мережа безпеки

Згідно з новим дослідженням, країни можуть допомогти зберегти біорізноманіття та зупинити глобальні зміни клімату, залишивши в спокої приблизно 50% земель, які на сьогоднішній день залишаються відносно неосвоєними. Цю територію вчені назвали «глобальною мережею безпеки». На створеній мапі вони відзначили регіони, які більше за інші впливають на здоров'я планети.

Фото: Nature Speaks

Спочатку біолог-еколог Ерік Дінерштейн з некомерційної організації RESOLVE в США та його колеги нанесли на мапу вже існуючі заповідні зони. Це приблизно 15% поверхні Землі. Потім вони послідовно відзначали нові ділянки, недоторканність яких необхідна для досягнення різних цілей.

Скільки землі потрібно відвести під нові заповідні зони

  • Щоб захистити види, що знаходяться на межі зникнення, необхідно буде зарезервувати додатково 2,3% земель.
  • Для збереження видів, які можуть почати вимирати, потрібно дати статус заповідників ще 6% територій планети.
  • Рідкісні ж види сьогодні мешкають на 6,3% земель, які теж слід зробити недоторканними.
  • Ще 16% територій необхідні для підтримки різноманітності видів.
  • Також вчені виявили, що додаткові 4,7% територій допоможуть запобігти потраплянню в атмосферу вуглецю, що викликає потепління клімату.

Разом площа заповідників повинна збільшитися втричі. Тобто до наявних 15% земель потрібно додати 35,3%, довівши площу охоронюваних територій до 50,3% поверхні планети.

Дослідники стверджують, що організація заповідників на зазначених ними територіях забезпечить певний рівень захисту клімату і різноманітності видів, але діяти потрібно негайно.

Також відомо, що наразі уряди різних країн вже розробляють план з переведення в розряд заповідників 30% земної кулі до 2030 року. Але на думку Еріка Дінерштейна, цього недостатньо: «За десять років ми повинні домогтися набагато більшого».

Нагадаємо, за словами вчених, шосте масове вимирання на планеті відбувається прямо зараз. А згідно з іншим дослідженням, до кінця століття на Землі може зникнути 558 видів ссавців.

Варто також зазначити, що, за заявою ООН, пандемія коронавірусу не зупинила глобальні зміни клімату на планеті. Натомість, як повідомляв «Погляд», серпень–2020 став одним із найспекотніших на Землі.