Вчені навчилися передбачати землетруси
Нове відкриття дозволить людству нарешті навчитися передбачати таке небезпечне явище як землетрус.
Вченими з Університету штату Огайо (США) було виявлено особливе коливання, яке передувало найсильнішому землетрусу в Японії – катаклізму з магнітудою 9 балів, в результаті якого в 2011 році загинуло більше 15 500 чоловік.
З'ясувалося, що за кілька місяців до землетрусу основна частина суші країни змістилася із заходу на схід і назад. Аналогічне подія відбулася і перед землетрусом у Маулі, в Чилі, в 2010 році, яке досягло магнітуди 8,8 і забрало щонайменше життя 525 осіб.
Обидві події відбулися уздовж Тихоокеанського кільця, яке перетинається з Тихоокеанським вогненним кільцем – осередком вулканічної активності та землетрусів, викликаних тектонікою плит.
«Те, що ми зафіксували в Японії, це було величезне, але повільне коливання. На це ніколи раніше не звертали уваги. Але чи всім руйнівним землетрусам передують коливання подібного роду? Поки ми точно не знаємо, даних мало. Але ми точно знаємо, що це та річ на яку потрібно обов'язково звернути увагу», – зазначає один із авторів дослідження Майкл Бевіс, професор наук про Землю.
Спостережувані коливання, можливо, були надто слабкими, щоб хтось із людей міг їх помітити. Однак мережа з більш ніж 1000 станцій GPS, розкиданих по всій Японії, зібрала достатньо даних, щоб показати рух близько п'яти міліметрів на місяць за кілька місяців до смертельно-небезпечного землетрусу. Таким чином, дослідницька група, до якої увійшли вчені з Німеччини, Чилі та США, виявила, що маса суші Японії змістилася на чотири-вісім міліметрів на схід, потім на захід і знову на схід.
Поки що невідомо, чи відбудуться ці коливання знову перед наступним сильним землетрусом, але існує ймовірність, що ці дані можуть бути використані для передбачення подібних катаклізмів в майбутньому.
Дослідження було опубліковане в журналі Science Daily
Читайте також:
Землетрус знищив одну з головних визначних пам’яток Пуерто-Ріко
На Закарпатті стався землетрус