Новини
Україна
Суспільство
Новини світу
За кордоном

Василя Макуха вшанували у Празі


Українського дисидента, який на знак протесту проти окупації України і проти вторгнення військ Варшавського договору в Чехословаччину вчинив самоспалення у 1969 році, пам’ятають у Чехії. Сьогодні у Празі на мосту, назвоному іменем Василя Макуха, відбувся захід пам’яті

5 листопада 1968 року в Києві на Хрещатику на знак протесту проти окупації Чехословаччини військами країн Варшавського договору вчинив самоспалення Василь Макух – людина, яка виступала за незалежність України. Про це сьогодні розповідав «Погляд», як і про те, що на честь цієї мужньої людини і її вчинку в Донецьку був відкритий музей «Смолоскип», який нині, на жаль, знищений російськими бойовиками.

Василь Макух своїм вчинком висловив свій радикальний протест проти радянської колонізації та русифікації України, а також окупації Чехословаччини влітку 1968 року. Наступного дня Василь Макух помер від опіків у лікарні, а його ім'я та вчинок довгий час замовчувалися.

 Василь Макух – у пам’яті українців-патріотів. Його пам’ятають і в Чехії. Торік у Празі було урочисто відкрито Міст Василя Макуха.

Сьогодні, 5 листопада, Посольство України Чехії в співпраці з міською радою частини Прага 10 організували акцію вшанування пам’яті Василя Макуха на пішохідному мосту в Празі, названому на його честь. Квіти та вінки до пам’ятної таблиці на мосту поклали, окрім сенаторки чеського Парламенту та старостки міської частини Прага 10 Ренати Хмелової й Посла України в Чехії Євгена Перебийноса, також віце-спікер Палати депутатів Чехії Войтєх Пікал, представники Адміністрації Президента Чеської Республіки, уряду та Міністерства закордонних справ Чехії, магістрату Праги.

Про це повідомляє Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze. І інформує, що з промовами про вчинок Василя Макуха та інших «смолоскипів свободи» з різних країн колишнього радянського блоку виступили сенаторка Рената Хмелова, Посол Євген Перебийніс та історик з Інституту досліджень тоталітарних режимів Давід Свобода.

Пані Хмелова заявила, що сьогоднішня зустріч – не лише для пам’яті про минуле, це й усвідомлення того, що деякі події минулого відбуваються в сучасних історичних декораціях. У вересні 1968 року батько 5 дітей Рішард Сівець був спалений на стадіоні у Варшаві. 5 листопада 1968 року Василь Макух спалює себе за свободу українського народу. Ян Палах спалив себе на Вацлавській площі в Празі 16 січня 1969 року. Пані сенаторка в своєму виступі наголосила на необхідності невпинно плекати демократичні цінності та пильнувати за дотриманням свобод усіх громадян в сучасних суспільствах, щоб більше нікому не доводилося повторювати вчинок Василя Макуха. Рената Хмелова висловила своє занепокоєння активізацією спроб Росії відновити свій контроль не лише в Україні, а й в Чехії, а також наголосила на важливості не забувати про підтримку України в її боротьбі за суверенітет та територіальну цілісність.

 «Саме Василь Макух став одним із перших факелів свободи», - розпочав промову посол Євген Перебийніс. Він підкреслив, що українські дисиденти покладали великі надії на Празьку весну в Чехословаччині, вважаючи, що побудова соціалізму з людським обличчям у Празі допоможе їм змінити радянську політику щодо України в Києві. Радянські танки в Празі розчавили останню надію українських дисидентів на краще майбутнє України, зазначив посол. Він подякував усім присутнім за вшанування пам’яті Василя Макуха, а міській раді Прагиа за пойменування мосту іменем українського борця за свободу. За протести проти окупації Чехословаччини за ґратами опинилися Мустафа Джемілєв та Зорян Попадюк, а Василя Макуха цей відчай підштовхнув до набагато радикальнішого вчинку…

Також участь у акції взяли школярі чеської гімназії, що розташована поряд з мостом Василя Макуха, представники української діаспори, дипломати Посольства та небайдужі чеські громадяни.