“Вашу картку заблоковано”: в чому небезпека СМС
“Vasha karta bude zablokovana bankom. Terminovo proidit avtorizaciu, abo zatelefonuite…”. Знайоме повідомлення? Перший порив - зателефонувати за вказаними у СМС номерами і виправити ситуацію. Одразу спойлер - не варто. Ваш дзвінок - мета шахрая.
Яка схема
Дзинь. Ви отримали СМС. З невідомого номера. Тест може бути геть різним: “Шановний клієнте, вашу карту заблоковано банком…”, “Ощадбанк”, вашу карту заблоковано…”, але суть одна: зателефонуйте на невідомий номер і надайте свої приватні дані.
Жертва, яка керується імпульсом “врятувати свою карту” дзвонить шахраям і повідомляє всі свої дані: номер картки, пароль від онлайн-кабінету, CVV-код.
Незважаючи на те, що номери оперативно заблокували та передали до кіберполіції, шахраї продовжують використовувати хитрий метод збирання даних. А люди продовжують вестись.
Як захиститись
Шахраї одразу видають себе тим, що надсилають СМС зі звичайного номера. Якщо повідомлення дійсно надсилає банк, то замість номера, з якого надіслано СМС, вказано “Oschadbank” або “PrivatBank”.
“Ніколи не телефонуйте на номер, з якого прийшло СМС. На цьому номері може бути встановлений тариф за вхідні дзвінки”, - говорить розробник фінансового програмного забезпечення Андрій Ревякін.
Якщо ж ви все таки подзвонили, будьте пильні. “Співробітник банку ніколи не запитає код CVV2/CVC”, - радить Ревякін.
Коли ви отримали повідомлення про блокування карти, найкраще одразу зателефонувати в банк. “Для зв’язку з банком використовуйте ті номери телефонів, які розміщені на сайті, на карті, в мобільному додатку”, - заявляє експерт.
Допомога від кіберполіції
У кіберполіції оперативно реагують на нові види шахрайства та заносять телефонні номери до спеціальної бази. Зокрема, на сайті служби можна знайти сервіс, де перевірити номер телефону, номер банківської карти чи сайт на причетність до схем аферистів.
“Кіберполіція радить у жодному випадку не повідомляти стороннім особам дані, за допомогою яких шахраї можуть отримати доступ до вашого особистого банківського рахунку, а у випадку надходження подібних СМС-повідомлень – по інформацію звернутися за номерами, вказаними на підтверджених офіційних джерелах”, - нагадують у службі.
Шахрайства відбуваються всюди. Так нещодавно на Київщині затримали жінку, якам незаконно заволоділа квартирами, підробляючи документи. Як вберегтися від квартирного шахрайства - про це ми розповімо в наших наступних матеріалах.