Валентина Мержиєвська: Хто ми? Психоаналіз українців
Днями подивилась фільм Хто ми? Психоаналіз українців.
Дивовижно, як актуалізувалось останнім часом питання роботи з травмою, з колективним досвідом. Багато проектів так чи інак підходять до цієї теми (ми своєму семінарі з історії трохи також).
Схоже, ми таки доросли до того, щоб пропрацювати це і позбутися руйнівного впливу.
Психотерапевти кажуть, що першим кроком роботи з травмою є проговорити її, усвідомити. Але цього не досить. Після цього необхідно ще й змінитися, щоб унеможливити ретравматизацію в майбутньому.
В фільмі добре показано, як наші звичні суспільні баги - недовіра, корупція, патерналізм та інші - виникали як захисні механізми в складних обставинах ХХ століття. Але наше покоління вже може почати їх змінювати.
Так, як ми почали змінювати своє ставлення до їжі - наші діти вже не чують фрази "доки не з'їси, з-за столу не вийдеш!".
Але той же Голодомор вплинув не лише на це. Набагато грунтовніше цей вплив описаний в книжці Енн Епплбом "Червоний голод".
Вона справила на мене дуже сильне враження свого часу.
А окрім голоду ще є окупація, репресії, депортації, тривале життя в тоталітарній системі тощо - і це все задачі для опрацювання.
Але, що добре окреслює межі задачі - працювати можна кожному зі своїм спадком.
Перший крок - зібрати родинні історії, дізнатись які челенджі випали на долю власного роду. І якщо є ви - ті, хто збирає ці історії - отже челенджі були пройдені, наскільки було можливо.
Відтак необхідно виявити сценарії, які передаються вихованням і оцінити, які з них конструктивні, а які заважають розвитку.
І визначити, що варто передавати далі, а що краще залишити в минулому. Ну і вивчення історії - дуже помічне.
Словом, попереду багато цікавої роботи, яку замість нас ніхто не зробить. Подивіться фільм, подумайте про це.
На цій сторінці представлені насамперед думки автора, які можуть не збігатися з позицією редакції інформагенції "Погляд".
Ми публікуємо авторські матеріали передусім заради дискусії щодо важливих питань, бо віримо в силу громадянського суспільства і публічного діалогу.
Якщо вам є чим поділитися, чекаємо на ваші дописи. Пишіть!
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.