18.06.2018
Ігор Швець 0
У експозиції музею історії та культури “Уваровський дім” (Ворзель) з'явився новий унікальний експонат — макет старовинної будівлі ворзельської залізничної станції.
Відомо, що залізницю ввели в експлуатацію 6 жовтня 1902 року. Спочатку вона була одноколійною, а в 1908-му побудували другу колію.
У перші роки швидкість руху новою залізницею була невеликою — 20-25 км/год. На роз'їзді у Ворзелі пасажирські поїзди взагалі не зупинялися. А приміський потяг за маршрутом Київ-Тетерів курсував раз на добу.
Спочатку спорудили невелику посадкову платформу. Там стояв старий товарний вагон і високий ліхтар. У вагоні знаходилася каса, де продавали квитки, і кімнатка чергового по станції.
Зали очікування не було. Згодом для захисту пасажирів від негоди до вагона прибудували навіс. Його прикрасили різьбленням. А на великій табличці красувався напис “Ворзель”.
У 1912 році в Києві проводили велику сільськогосподарську виставку. Коли вона закінчилася, залізничне відомство придбало один з павільйонів (до речі, у ньому демонстрували гусей різних порід).
Його перевезли до Ворзеля і встановили як приміщення нового вокзалу. Дерев'яна будівля була досить привабливою, її прикрашало красиве різьблення.
До неї добудували цегляне приміщення для залізничних служб і два високі навіси на різні боки. У залі очікування під стелею висіла велика люстра зі свічками. Щоб їх запалити, люстру за допомогою спеціального механізму опускали донизу.
Ця чудова споруда прикрашала Ворзель до 1941 року. На початку війни під час відходу радянських військ у центральну частину вокзалу влучив снаряд. І приміщення повністю згоріло.
Замість цієї будівлі загарбники звели нову. Тут облаштували зал очікування, касу та буфет. У повоєнні часи вокзал добудували. У такому вигляді він зберігся і сьогодні.
Джерело: музею історії та культури “Уваровський дім”