Новини
Україна-суспільство

В Україні поменшало корів


Чисельність великої рогатої худоби знизилася на 6,2% у порівнянні з минулим роком.

За даними Державної служби статистики України, на початку 2021 року чисельність великої рогатої худоби в Україні скоротилась до 2,89 млн голів. У тому числі поголів'я корів в Україні - на 5,4%.

Скорочення поголів’я великої рогатої худоби відбулося у всіх без винятку регіонах. Серед областей найбільше чисельність протягом 2020 року зменшилася на Херсонщині - на 17,4%, до 43,3 тис. голів. При цьому на Тернопільщині - на 0,5% менше, ніж рік тому - це найменший показник скорочення поголів’я серед областей.

Така тенденція простежується майже в усьому тваринництві, адже у 2020 році в Україні збільшилося лише поголів'я свиней.

Вартість продуктів тваринного походження

Ціни на продукти тваринного походження за рік стрімко зросли. Наприклад, середня вартість виробників м'яса великої рогатої худоби з січня по грудень зросла на 8 072,3 грн за тону. Підвищення показників стосується й інших видів м'яса, ковбасних виробів, молока та молочних продуктів.

Так, молоко та молочні продукти підвищились у ціні через високу собівартість виробництва, яка зросла від початку осені, повідомляють фахівці Асоціації тваринників України.  

Подорожчання спричинено низкою факторів, серед яких головною є неврожай на культури, що входять до раціону корів: кукурудзу, люцерну, зернові, соняшник та сою. 

"Основним критерієм для формування ціни на молоко є його собівартість, а вона від початку осені значно зросла. Підвищення ж собівартості виробництва виникло через 2 головні причини. По-перше, це низька якість об’ємистих кормів через цьогорічний неврожай на силосні культури майже по всій Україні (лише в західних регіонах вдалося отримати силос гарної якості). По-друге, подорожчали зернові і протеїнові інгредієнти (соя, соняшник), через той самий неврожай", - пояснила Ольга Лоза, технолог із годівлі ВРХ Асоціації тваринників України і компанії AVAGroup.

Тому виробники не згодні реалізовувати сировину за старими цінами. Така тенденція триватиме щонайменше весь перший квартал 2021 року, тож чекати падіння цін на молочку поки що чекати не варто.

Птиця і курячі яйця

Крім цього, підвищення цін не обійшло курячі яйця. Вони подорожчали на 50%. Про це повідомляє 24 канал.

Раніше 10 столових яєць першого ґатунку можна було придбати в середньому за 25-27 грн, нині вони коштують близько 36 грн. Причиною такого стрімкого зростання у ціні є подорожчання зернових культур, тобто корму для птиці через неврожай, який виник у результаті посухи в Україні.

Раніше "Погляд" писав, що в Україні за січень-вересень 2020 року відбулося скорочення сільськогосподарського виробництва на 17,5% через кліматичні умови. Найбільше постраждав південний регіон України.  

При цьому на зниження вартості яєць не варто очікувати, адже така ситуація триватиме щонайменше до весни. Наразі існує лише два фактори, які можуть вплинути на зниження цін:

  • сезонний фактор – у березні починають продавати яйця від особистих селянських господарств;
  • новий врожай – його очікують лише в липні, це ранні зернові.

До того ж на вартість цієї продукції також впливає і кількість поголів'я. Так само, як і великої рогатої худоби, курей на великих підприємствах також дедалі меншає. На кінець 2020 року відбулось скорочення приблизно 3% всього поголів'я птиці в Україні.

Враховуючи всі фактори, курячі яйця у січні–лютому можуть ще подорожчати приблизно на 10%. Тобто, 10 столових яєць першого ґатунку коштуватимуть приблизно 40 гривень.

Нагадаємо, раніше "Погляд" писав, що вартість хліба у 2021 році збільшилася. Буханець пшеничного може коштувати від 20 до 24 грн за кілограм.

Як раніше повідомляв "Погляд", Нацбанк прогнозував зростання цін і прискорення інфляції. При цьому в Нацбанку вирішили зберегти найнижчий за всю історію незалежної України рівень облікової ставки. Також ми писали, що в НБУ назвали основні причини падіння української економіки.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.

Фото: pixabay