В Україні хочуть зберегти систему централізованого опалення в містах
Розроблено Методику розроблення схем теплопостачання населених пунктів України
«Міністерство розвитку громад та територій України підготувало Методику розроблення схем теплопостачання населених пунктів України, завдяки якій планується захистити, там де потрібно, систему централізованого теплопостачання. Про це сказала Міністр розвитку громад та територій України Альона Бабак під час науково-практичної конференції «Необхідність та перспективи збереження централізованого теплопостачання в Україні», яка проходила в рамках XV Міжнародного конгресу «Інституційні та технічні аспекти реформування житлово-комунального господарства -2019», повідомив Урядовий портал.
Упродовж багатьох років в Україні тривають дискусії: що ефективнішедля багатоповерхівок – індивідуальне опалення чи централізоване? Схоже, поки що консенсусу між теплоенергетиками і споживачами не досягнуто.
Теплоенергетики мають свої доводи: централізоване опалення екологічніше, економніше, і наводять приклади світового досвіду, зауважують, що, приміром у Фінляндії кілька міст закільцьовано в одну опалювальну систему.
Втім, їм є що закинути з іншого боку: часті пориви теплотрас, тепловтрати, висока вартість гігакалорії, на яку лягає, до всього, ще й внесена до неї складова на обслуговування…
І виходить так, що Україна помаленьку відмовляється від централізованого теплопостачання. Приміром, в Ужгороді його «ліквідували» і перейшли на «автономку» більше десятка років тому.
У нинішніх новобудовах Київщини все популярнішими є газові котли в квартирах багатоповерхівок, або, як варіант, дахові котельні, де втрати теплоносія мінімізовано. Частина жителів раніше збудованих багатоповерхівок також була б не проти перейти на «автономку», але на заваді нормативні неузгодженості, які не дають людині зробити свій вибір щодо системи опалення.
І все ж завтрашні пріоритети можуть змінитися – можливо, відбудеться масовий перехід на інший енергоресурс, і центральне опалення стане для людей доцільнішим.
«Збереження та розвиток системи централізованого теплопостачання міст є пріоритетним питанням для Мінрегіону. Адже ми не хочемо бути заручниками газових систем. І не можемо зруйнувати дороговартісні системи мережі для того, щоб потім їх знову прокладати. Методика містить покрокове визначення рекомендаційних алгоритмів, що потрібно для обчислення оптимальності переходу на децентралізовані системи там, де це потрібно, а де необхідно залишати зони централізації. Очікуємо, що її буде затверджено вже до кінця року», – зазначила Альона Бабак.