Новини
Україна
Головні новини
Україна-суспільство

В НБУ назвали основні причини падіння української економіки


Карантинні обмеження вже негативно вплинули на сектори послуг, інвестиції, експорт, і це ще не кінець. Падіння за підсумками року, ймовірно, буде глибшим, ніж очікували раніше.

Фото: Національний банк України

У Нацбанку прокоментували зміни реального ВВП у першому кварталі 2020 року.

Згідно повідомлення, у I кварталі 2020 року реальний ВВП скоротився на 1,3% у річному вимірі. Основою причиною падіння української економіки називають негативний вплив карантинних обмежень. При цьому фактичне падіння економіки виявилося суттєвішим за оцінку Національного банку в квітні. Очікувалося, що воно буде на рівні 0,5%. Тоді також говорили про те, що за підсумками року споживчі ціни зростуть на 6%. А унаслідок карантинних обмежень для подолання пандемії та глобальної кризи українська економіка скоротиться на 5,0% у 2020 році, але аналітики НБУ вважають, що вона відновить зростання на рівні близько 4% у наступні роки.

На думку експертів, вагомим фактором падіння ВВП стало падіння інвестицій. Загалом валове нагромадження основного капіталу скоротилося на 21,4% в річному вимірі. Чистий збиток великих та середніх підприємств склав 4,9 млрд грн. Натомість частка збиткових підприємств зросла до 41%. Ситуація, що склалася із бізнесом, відповідно зіграла свою роль у падінні інвестицій, адже 65% капітальних інвестицій фінансуються за рахунок власних коштів підприємств.

Крім того, у І кварталі зростання споживчих витрат домогосподарств сповільнилося до 8,1%, а споживання державного сектору продовжувало зменшуватися – на 9,7%. Фізичні обсяги експорту товарів та послуг також зростали повільніше – на 0,9% р/р, а імпорт товарів та послуг скоротився на 4% р/р.

«У розрізі видів діяльності у I кварталі 2020 року погіршилися показники діяльності практично усіх галузей економіки, за винятком сільського господарства, – підкреслюють у Нацбанку. – У II кварталі 2020 року очікується поглиблення падіння реального ВВП. Здебільшого через дію карантинних заходів упродовж всього кварталу».

Також зазначається, що падіння за підсумками року, ймовірно, буде глибшим, аніж очікувалося.

Нагадаємо, у проєкті держбюджету на 2020 рік на нацбезпеку й оборону заклали 5,4% ВВП.