Усмішки класиків і фейкова королева: технологія deepfake
У мережі з’явилось відео, на якому «ожили» фотографії письменників і істориків: вони усміхаються й підморгують. Втім, інструмент, за допомогою якого це вдалося зробити, можна використовувати й для створення фальшивих новин.
«Зараз вам посміхнеться Леся Українка й підморгне Шевченко! Сайт MyHeritage представив інструмент, який «оживляє» старі фото. Ця технологія називається «глибокий фейк». Декого вона заворожує, декого - тривожить, але байдужим залишитися важко», зазначається на Фейсбук-сторінці ВВС, де й опубліковане відео з посмішками класиків.
Повернути посмішки мертвих
Втім, щодо застосування технології технології deepfake є різні думки, і, можливо, небезпідставні побоювання. А уряд Великої Британії розглядає запровадження законодавства щодо технології deepfake, повідомляє ВВС.
ДОВІДКА. Інструмент, який використовує технологію «діпфейк» (англ. deepfake, «глибокий фейк»), був створений для того, щоб «оживити» обличчя на фотографіях. Йшлося насамперед про «оживлення» облич померлих родичів. Таку можливість презентував генеалогічний сайт MyHeritage. Йдеться про створення комп'ютерних відео зі світлин за допомогою за допомогою штучного інтелекту. Технологію, яку використовують у проєкті Deep Nostalgia, розробила ізраїльська фірма D-ID.
MyHeritage у поясненні про нову технологію зауважує: «Ця функція призначена для використання з метою ностальгії, тобто для повернення улюблених предків до життя».
«За словами авторів проєкту, вони свідомо не використовували функцію мовлення, щоб «запобігти зловживанням, таким як створення діпфейк-відео із живими людьми»,
зазначає ВВС.
Втім, самі автори проєкту DeepNostalgia, зауважують, що ставлення людей до таких фото, що ожили, може бути неоднозначною. Одні таку функцію вважають «моторошною», інші - «магічною».
Зворотний бік новинки
«На сайті MyHeritage «оживили» такі історичні постаті, як королева Вікторія та Флоренс Найтінгейл. А на початку цього місяця компанія розмістила на YouTube відео Авраама Лінкольна, створене за допомогою цієї технології.Колишній президент США, якого зробили кольоровим, виступає у відео із промовою. Люди почали публікувати відео своїх пращурів у Twitter із різними відгуками», зазначає ВВС.
Втім, як з’ясувалось, ця технологія не така вже й безневинна, адже з її допомогою можна створювати фейкові новини.
«У грудні Channel 4 створив фейкову королеву, яка виступала із альтернативним різдвяним посланням - в рамках кампанії-попередження про те, як цю технологію можна використовувати для поширення фейкових новин», звертає увагу ВВС.
звертає увагу ВВС.
В Україні і світі винахідники не перестають дивувати новинками. Як повідомляв «Погляд», Київські розробники створили унікальний військовий електромобіль-амфібію
Втім, ще є над чим працювати. Адже у рейтингу інноваційності країн Україна на 45 місці.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш телеграм-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.