Універсал Центральної Ради: «Однині Українська Народна Республіка стає самостійною»
22 січня 1919 року на Софійській площі було проголошено об’єднання Української Народної Республіки (УНР) і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) в одну державу.
До проголошення Соборності Україна йшла довго. Її концепція була сформульована ще наприкінці XIX століття, і цей процес відбувався у різних її куточках. Так, у Львові цим питанням переймався 23-річний студент Юліан Бачинський, у Харкові - 27-річний юрист Микола Міхновський.
«У 1895 році у праці «Україна irredenta» Юліан написав, що прапором української буржуазії є «вільна, велика, незалежна, політично самостійна Україна — одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!». Микола Міхновський у брошурі «Самостійна Україна» у 1900 році зазначив: «Одна, єдина, нероздільна, вільна, самостійна Україна від Карпат аж по Кавказ», - зауважує Арміяінформ.
Оформлення ідей, що поширювались тоді ще розрізненою Україною, у політичний документ і його проголошення відбулося наприкінці 1910-х у Києві.
«Серед наче мертвого, зі згаслими ліхтарями міста – лише будинок Центральної Ради сяяв тої ночі всіма вогнями, немов оаза в понурій пустелі. В середині – незвиклий та святочний рух». Так очевидці згадували доленосний день, а радше ніч, проголошення Незалежності Української Народної Республіки. Майже три дні, з 9 (22) до 11 (24) січня 1918 р., на засіданнях Малої Ради тривало обговорення проєктів IV Універсалу (М. Грушевського, В. Винниченка, М. Шаповала). І саме початок роботи над документом увійшов в історію як офіційний день прийняття цього державотворчого акту. Після бурхливої дискусії досягли компромісу», – так писав про ті дні активний діяч УЦР і майбутній міністр УНР Микола Ковалевський. Його слова цитує на своїй Фейсбук-сторінці історико-меморіальний музей Михайла Грушевського.
Акт Злуки
Саме варіант Михайла Грушевського, доповнений окремими положеннями з інших проєктів, було взято за основу Акта Злуки.
Тодішні українські політики, як, власне, й нинішні, у своїй роботі на час не зважали – урочисте засідання за участю членів Малої Ради, Центральної Ради, уряду, гостей розпочалося у ніч з 11 (24) на 12 (25) січня, а точніше о 00:20.
Коротку вступну промову проголосив голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський, а потім присутні заслухали текст Універсалу.
Про це газета «Нова Рада» писала: «Присутні, всі як один, встають. Настає урочиста напружена тиша. Твердим трохи схвильованим голосом, ясно вимовляючи кожне слово, голосно читає Універсал. Історична незабутня хвилина… Коли він прочитав слова “Однині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу” – буря овацій потрясла стіни зали засідань».
А через рік, 22 січня 1919 року, у Києві на Софійській площі було проголошено Акт Злуки (об’єднання) двох тодішніх держав - УНР та ЗУНР в єдину соборну Українську державу.
«Однак об’єднання України відбулось суто символічно: вже через кілька тижнів після проголошення Акта Злуки більшовики захопили Київ, пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехо-Словаччина – Закарпаття», -зауважує Укрінформ.
ДОВІДКА. День Соборності України офіційно встановлений у 1999 році. У 2011 році День Соборності поєднали з Днем Свободи, який раніше відзначали 22 листопада, під назвою «День Соборності і Свободи України». У 2014 році указом Президента свято було відновлено як День Соборності України».
Зауважимо, ми розповідали, як «Погляд» пройшов коридорами влади різних епох у музеї історії урядів України.
Також «Погляд» інформував, що графіті Софії Київської вміщені в унікальному виданні.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш телеграм-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.