Новини
Україна
Культура
Події

Унікальні земські школи Сластіона планують передати під охорону ЮНЕСКО


Архітектор Опанас Сластіон спроектував майже 60 будівель навчальних закладів, які визнані пам‘ятками культурної спадщини місцевого значення

В Україні збереглося майже 50  будівель, збудованих у 1901-1916-х роках в унікальному стилі Український архітектурний модерн за проектом архітектора Опанаса Сластіона. Торік експертна рада Управління охорони культурної спадщини Міністерства культури прийняла рішення про надання цим об’єктам статусу пам‘яток культурної спадщини місцевого значення.

«Рада також рекомендувала надати цим школам статус національних пам'яток. Вони знаходяться у чотирьох районах Полтавської області (Лубенському, Лохвицькому, Пирятинському та Чорнухинському), а також у Варвинському районі Чернігівської області та Роменському районі Сумської області», повідомляє ресурс life.pravda.com.

А нещодавно будівлі земських шкіл, що знаходяться на Полтавщині, стали об’єктом пильної уваги Полтавської облдержадміністрації.  Під час робочої наради щодо туристичної промоції земських шкіл, спроектованих Опанасом Сластіоном, архітектор проєкту Іван Биков розповів, що близько 40 шкіл, спроектованих Сластіоном, знаходяться на Полтавщині. «З них майже 20 не використовуються, 15 знаходяться у стані руйнації, а декілька вже знищено. Всі об'єкти хочуть передати під охорону ЮНЕСКО. Також на Полтавщині планують створити музей імені Опанаса Сластіона. Пропозиції щодо його облаштування надали вже кілька земських шкіл, серед яких Полтава і Миргород», повідомляє Depo і зауважує, що Департамент культури і туризму Полтавської ОДА вже розпочав розробляти відповідні туристичні маршрути.

ДОВІДКА. «Опанас Сластіон (1855–1933) – український живописець, графік, архітектор, мистецтвознавець та етнограф. Навчався у 1874-1882 роках в Петербурзькій Академії мистецтв у І. Крамського і П. Чистякова. Багато мандрував Україною, робив замальовки – пейзажі, сільські типи в характерному для певної місцевості вбранні, пам`ятки української старовини, речі селянського побуту, деталі архітектурних споруд, зразки народного різьблення на дереві. Був одним із засновників українського архітектурного стилю (будинки земських шкіл, кредитово-кооперативних товариств, зокрема, Миргородської водолікарні, 1912-1916). Створив проекти шкіл у містах Кременчуці (1922), Лохвиці (1924) Полтавської області. Викладав у 1900-1928-у роках у Миргородській художньо-промисловій школі. У 1920-у році організував Миргородський краєзнавчий музей», інформує Бібліотека українського мистецтва.

Фото з відкритих інтернет-ресурсів