Українці можуть залишитися без домашнього Wi-Fi з’єднання
Через широке використання маршрутизаторів вже зараз спостерігаються дуже великі проблеми зі стабільністю підключення пристроїв по Wi-Fi. За словами голови правління Інтернет-асоціації України (далі ІнАУ) Олександра Федієнко, в багатоквартирних будинках користуватися Wi-Fi практично неможливо, особливо вечорами, коли городяни масово підключаються до домашніх мереж.
Що трапилося, раніше усе було гаразд?
В Україні ситуація ускладнена занадто інтенсивним розвитком технологій, що дуже тісно пов’язані саме з відставанням нашої країни в частині впровадження 3G/4G Інтернету. Вийшло так, що споживання змістилося у бік мобільних пристроїв, але стільникова інфраструктура виявилася до цього не готовою. Користувачі Інтернет-зв’язку знайшли зручнішу альтернативу – хот-споти (з англ. hot-spot – «гаряча точка»), проте ніхто не замислювався, що таке з’єднання призвело до сильного «зашумлення» радіочастотного діапазону.
Втім, проблема стосується не тільки українських споживачів. Світові технологічні гіганти нещодавно звернулися до FCC – американського телеком-регулятора з проханням виділити для Wi-Fi стандарту нові радіочастоти. Серед тих, хто звернувся згадуються компанії Apple, Google, Facebook, Microsoft, HP, Qualcomm, Intel, Broadcom та Marvel. Вони переконані, що для якісної роботи пристроїв віртуальної (VR) та доповненої (AR) реальності знадобиться більше радіочастотного ресурсу (РЧР).
Американський телеком-регулятор ще в жовтні минулого року вирішив відкрити для неліцензійного використання діапазон 6ГГц, але цей крок викликав масу критики з боку супутникових й мобільних операторів, які у свою чергу наполягають на аукціоні (для запуску новітнього мобільного стандарту 5G потрібно дуже багато РЧР). У своєму зверненні компанії запевнили, що усі зможуть уживатися в цьому діапазоні. Вони запропонували випустити чіпи з низькою потужністю (Very Low Power), які не будуть створювати перешкоди іншим радіопристроям та дозволять передавати дані на швидкості до 2Гбіт/с на відстані близько трьох метрів.
Хто винен, та як вийти з цього положення?
У нашій країні Wi-Fi може працювати у двох діапазонах частот – 2,4ГГц та 5ГГц.
За словами Олександра Федієнко близько 80% пристроїв, що використовуються українцями, підтримують лише «низький» спектр, тобто лише частоту 2,4ГГц. Більш того, багато споживачів купили та встановили у своїх будинках несертифіковані маршрутизатори, які й створюють перешкоди.
Попри те, що екран смартфону або ноутбука показують повні поділки Wi-Fi покриття, швидкість передачі по факту або занадто низька, або взагалі падає до нуля.
Довго не розбираючись у тому, чому домашній Wi-Fi працює погано, користувачі відразу ж починають нарікати на провайдерів, розповів глава ІнАУ, які, як раз, не несуть відповідальність за роботу Wi-Fi.
Переконатися у цьому досить просто. Достатньо лише перевірити й порівняти швидкість з'єднання по кабелю, який заходить у квартиру і підключившись до Wi-Fi. Для цього можна використовувати сайти або додатки Speedtest або OpenSignal. І якщо швидкість по кабелю і Wi-Fi занадто відрізняється - припустимо, на порядок - то проблема саме в «забрудненості» ефіру.
Голова правління ІнАУ – найбільшого в країні об’єднання інтернет-провайдерів порадив:
- По-перше, при купівлі Wi-Fi-роутера необхідно переконатися, що він сертифікований в Україні. Усі прилади з радіомодулями, що потрапляють на прилавки наших магазинів, повинні проходити перевірку Українського державного центру радіочастот. Відповідну наклейку можна знайти на корпусах смартфонів, ноутбуків та інших гаджетів;
- По-друге, варто обирати роутери з підтримкою діапазону 5ГГц і в налаштуваннях приладу обирати саме його. На даний момент, на цю смугу пропускання доводиться лише 20% пристроїв, що підключаються до Wi-Fi в нашій країні.
Слово за урядом
На даний час діапазон 6ГГц в Україні зайнятий. Частота використовується спец. користувачами, мобільними операторами, які за допомогою такої радіочастоти пов’язують базові станції між собою.
За словами голови ІнАУ, надалі варто перейти з бездротового на кабельне/волоконно-оптичне з’єднання, оскільки це стане актуально при переході до 5G.
Для того, щоб 6ГГц став доступний пересічному громадянину України для Wi-Fi, потрібні заміни в нормативній базі. Поки за це питання відповідальні відомства не бралися, але варто, враховувати лобістські можливості перерахованих вище, всесвітньо відомих, технологічних компаній.
Через три-чотири роки 6 ГГц для Wi-Fi цілком може стати загальногалузевим стандартом, припустив Олександр Федієнко. І добре б, щоб Україна встигла до того часу підготуватися відповідним чином.
У Національній комісії регулювання зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) готові вивчити дане питання. Глава відомства Олександр Животовський зазначив, що у світі розподіл радіочастот за технологіями та регіоном регулює World Radiocommunication Conference. На наступному засіданні цієї конференції, запланованому цієї осені, WRC затвердить «високі» частоти для 5G в нашому регіоні, повідомив голова НКРЗІ.
Якщо такі девайси з частотами з'являться і будуть затверджені міжнародними органами - будемо аналізувати наш план РЧР та звичайно сприяти, - пообіцяв він.