Новини
Україна
Новини Київської області
Суспільство
Технології

Українських школярів навчають розпізнавати фейки в інтернеті


«Вивчай і розрізняй»: у понад 500 шкіл України запровадять курс медіаграмотності

​Київська школа №292 стала однією з пілотних, де тестували програму «Вивчай і розрізняй», спрямовану на те, як відрізнити правдиву інформацію в інтернеті від фейкової.

Директор школи Ольга Слободянюк  називає цей проект просто чудовим, і зауважує: «Він розвиває критичне мислення, навчає дітей відрізнити правду від неправди. Сьогодні це дуже важливо. Особливо в умовах війни».

Вчителька історії Олена Степаненко додає: «Ми з учнями вивчаємо в процесі уроку, що таке факти, що таке фейки, що таке судження, в чому різниця. Тому що якщо це факт, то це певна подія, і вона зазначена. Якщо це судження – то це твердження когось, хтось вам нав’язує свою думку. І за допомогою інформації ми повинні навчити дітей, щоб вони мали свою думку, щоб їм не нав’язували чужих думок».

«Ці уроки можуть допомогти розуміти, яка інформація є правдою, а яка є неправдою. Тому що в Інтернеті дуже багато різної інформації», зауважує учень 8-го класу Іван Ярковой.

Загалом 50 українських шкіл у чотирьох великих містах підключились до викладання медіаграмотності. Мета курсу «Вивчай і розрізняй (L2D)» – навчити школярів не сприймати на віру все, що пишуть в Інтернеті. Перевіряти інформацію, яка здається підозрілою, і не поширювати фейків. Програма «Вивчай і розрізняй» уже охопила півсотні шкіл у чотирьох великих містах, а незабаром курс медіаграмотності викладатимуть у понад півтисячі шкіл по всій Україні. Програму, яку виконують громадські організації у партнерстві з Міністерством освіти, підтримує посольство США в Україні.

«Медіаграмотність, інформаційна грамотність важлива сьогодні не тільки для України. Ми живемо у світі, де кожен вперше має можливість не просто споживати, але й поширювати інформацію. Однак наша здатність до критичного мислення еволюціонує не так швидко, як інформаційні технології. Тому ми, освітяни, повинні озброїти молодь навичками, як орієнтуватися в цьому інформаційному морі», каже Мехрі Дракман з організації IREX-Україна.

А незабаром курс медіаграмотності запровадять у понад півтисячі шкіл по всій Україні.

ДОВІДКА. Пілотний проекту з інфо-медійної грамотності для середніх шкіл — «Вивчай та розрізняй» стартував 1-2 лютого 2018 року. Проект реалізує IREX (Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів) спільно з Академією української преси та інтернет-проектом StopFake за підтримки Посольства США та Великобританії в Україні.

Міністр освіти та науки України  Лілія Гриневич: «Україна опинилась у центрі багатьох викликів. На нас та наших дітей виливається море інформації. І ми з вами не можемо захистити їх від неправдивої інформації. Ситуація стає ще складнішою, враховуючи той факт, що ми живемо в умовах гібридної війни. І для виживання держави дуже важливо, щоб громадяни України розуміли та вміли критично мислити».

Джерела: Голос Америки, Академія Української преси