Новини
Україна-суспільство
Новини дня
Політика

Україна святкує 30-ту річницю ухвалення Декларації про державний суверенітет


16 липня 1990-го, 30 років тому, коли більшість українського суспільства ще не була готова до незалежності, Верховна Рада тоді ще Української Радянської Соціалістичної Республіки ухвалила Декларацію про державний суверенітет України.

Фото: скрін з відеотрансляції засідання ВРУ

На урочистому засіданні Верховної Ради, присвяченому цій події, сьогодні, 16 липня 2020 року, присутній президент України Володимир Зеленський, а також колишні президенти України Леонід Кравчук, Віктор Ющенко і Петро Порошенко.

На початку засідання до зали парламенту занесли Декларацію про державний суверенітет України. Президент України Володимир Зеленський виступив із урочистою промовою. «Достатньо сварок і розбрату. Достатньо маніпуляцій і політичних ігрищ», - закликав очільник держави

За парламентською трибуною його змінив спікер Верховної Ради Дмитро Разумков. Головна теза його промови: «Україна відстояла свій суверенітет в 1990 році, відстоїть його і 30 років по тому».

Виступаючи з парламентської трибуни у свою чергу, перший президент незалежної України Леонід Кравчук заявив: «Це відбулося тому, що ми слухали український народ». Найбільша цінність, за його словами, це те, що український народ може бути єдиним.

Урочисте засідання триває. Присутні в залі слухають виступи та діляться власними думками з цього приводу.

Фото: скрін з відеотрансляції засідання ВРУ

Трохи історії: як і в кого виникла ініціатива ухвалити Декларацію про державний суверенітет

«Радіо Свобода» поговорило з народним депутатом кількох попередніх скликань Тарасом Стецьківим, який 30 років тому був одним із безпосередніх учасників тих подій.

У відповідь на запитання, як і в кого виникла ініціатива ухвалити Декларацію про державний суверенітет, Стецьків відповів, що це був загальний тренд в тодішньому Радянському Союзі, оскільки на той момент вже і парламенти балтійських країн, а надто парламент Російської Федерації підняв цю тему. Український парламент слідував у фарватері цієї загальної тенденції.

«Робота йшла з чистого листа, хоча ми були знайомі з проєктами та текстами аналогічних декларацій. У нас ця епопея розтягнулася більше як на півтора місяця», - розповів він, як парламентарі працювали над текстом доленосного документа.

За його спогадами, керівництво колишнього Радянського Союзу з Москви не дуже гостро реагувало, бо на той момент залізобетонним аргументом на користь Декларації союзних республік, в тому числі України, було прийняття російським парламентом аналогічної декларації. Так, адже найбільша союзна республіка Російська Федерація у червні вже прийняла аналогічну декларацію.

Тим більше, за словами колишнього народного обранця, тодішнє вже нове керівництво українського парламенту на чолі з Кравчуком запевнило союзний центр, що нічого страшного в українському парламенті не відбувається, що комуністична більшість контролює ситуацію і в парламенті.

Фото: Telegram-канал П. Порошенка

«Декларація про державний суверенітет України стала вагомою перемогою тодішньої національно-демократичної меншості. Саме так це сприймалося в суспільстві. Декларація неймовірно збільшила вагу, популярність та довіру до тодішньої опозиції серед українського суспільства. Це розширило соціальну базу української незалежності, - переконаний Тарас Стецьків. - Ухвалення Декларації стало сигналом для всіх, що історичний процес рухається не до відновлення Радянського Союзу, а до його дезінтеграції».