У річці Переяслава масово загинула риба
Мова йде про річку Альта.
1 вересня стурбовані громадяни звернулися за допомогою на «гарячу лінію» до рибоохоронного патруля Київщини.
Люди стверджували, що річка сильно обміліла та спостерігається масова загибель риби. Тоді рибпатрульними Київщини та співробітниками Іхтіопатологічної лабораторії Держрибагентства було відібрано зразки води для проведення лабораторних досліджень.
Чому обміліла Альта
4 вересня Трубізьким міжрайонним управлінням водного господарства було здійснено виїзд для детального обстеження ділянки річки. В результаті встановлено, що причинами низького рівня води стали: зміна клімату, масові забудови приватних садиб, будівництво доріг, дамб, переїздів через річку та завищення відміток водоскидних споруд.
Також було повідомлено про те, що р. Альта не перебуває на балансі Трубізького управління і не відноситься до меліорованих земель їхньої зони, а ця річка є правою притокою р. Трубіж.
«Тож спеціалістами Трубізького управління постійно утримується рівень води на русловому шлюзі № 1 р. Трубіж на відмітці 210-230 см, що створює підпір води на р. Альта саме в центрі м. Переяслав, але він не впливає на гідрологічний стан ділянки річки, де відбувся замор риби», - зазначили у Управлінні Держрибагентства у м. Києві та Київській області.
Які причини мору риби
Переяслав-Хмельницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області повідомило, що під час обстеження берегової лінії р. Альта при огляді мертвої риби карась не виявлено ознак захворюваності та зовнішніх паразитів, поверхня без механічних пошкоджень.
Тому причинами факту загибелі водних біоресурсів є:
- неналежне ставлення людини до водойми (виявлено пластикові пляшки, поліетиленові пакети тощо);
- незадовільна робота державних структур (річка заросла, до берега важко підібратись, виявлені процеси гниття гілок дерев та очерету);
- аномальна спека, в результаті чого відбулося зменшення кількості розчиненого у воді кисню та розростання синьо-зелених водоростей, які при гнитті виділяють токсини);
- неможливість природного водоочищення річки в зв’язку з тим, що даний рік видався маловодним (коли розраховуються гранично допустимі норми викидів у водні об’єкти стічних вод, розраховується сезонність і наповненість вод. Але якщо наповненість вод стала меншою, то велика концентрація викидів позбавляє водойми можливості водоочищення).
Що можна зробити
Представник громадської ініціативи «Корінь нації» Микола Богатир зазначив, що в Переяслав-Хмельницькій райдержадміністрації розроблена і затверджена програма по збереженню річки. Навіть від Баришівської ОТГ була пропозиція об’єднати зусилля спільно з селами Поділля, Мазінки, Харківці, Дем’янці та містом Переяслав для відновлення русла річки Альта.
В принципі, технічно це можливо. Якби були залучені державні кошти, то за рахунок техніки Трубіжського господарства це можна було б зробити. Раніше проводилися роботи із заглиблення та очищення річки в межах с. Дем’янці. Тож потрібно лише об’єднатися для цієї справи на рівні влади.
Нещодавно «Погляд» повідомляв, що у Переяславі знайшли давнє поховання.