Новини
Україна-суспільство
За кордоном

У Польщі археологи розкопали сотні артефактів Київської Русі


Польські археологи під час проведення розкопок в селі Поняти-Великі виявили близько 200 металевих артефактів віком 800–1000 років, зокрема предмети, характерні для культури Київської Русі.

Фото: Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Як повідомляє Nauka w Polsce, артефакти, серед яких є позолочена шпора і жіночі прикраси, були виявлені археологами при розкопках в поселенні XI-XIII століть.

Польові дослідження в даному районі почалися лише в минулому році, хоча вчені і раніше знали про середньовічні сліди присутності тут людини. Справа в тому, що поселення розташоване на території природного пам'ятника. Тому масштабні археологічні дослідження до цього тут не проводилися.

Однак за останні два роки допущеним сюди археологам вдалося зробити масу відкриттів. Зокрема, вони довели, що тут існувало поселення, засноване як мінімум у XI столітті.

Фото: Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Археологи виявили залишки печі, господарські ями, колодязі та інші об'єкти. За їх словами, було знайдено неймовірно велику кількість металевих предметів та кераміки.

«Таке багатство нечасто можна зустріти в районі відкритих поселень того періоду, як в цій частині Мазовії, так і за її межами, – зазначив керівник розкопок Якуб Аффельскі. – Такі цінні знахідки більш типові для замків».

Найбільшу увагу дослідників привернули два предмета: свинцева пластина, яка зображує обличчя людини, і декоративна аплікація з мідного сплаву, теж виконана у формі обличчя. На думку Аффельскі, свинцевий артефакт, можливо, являє собою незвичайну печатку.

Фото: Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Ще одна дивовижна знахідка – енколпіон, «капсула» для носіння на грудях, в якій зберігали християнські реліквії або цитати з Біблії. Вчені підкреслюють: незважаючи на те, що поселення знаходилося на тодішній території Польщі, чимало знайдених тут предметів походять з східних територій, зокрема Київської Русі.

За словами Якуба Аффельскі, розкопане поселення могло бути свого роду металургійним центром, де виробляли вироби для довколишніх замків. Натомість велика кількість металевих предметів може вказувати й на те, що це поселення було великим центром торгівлі.

Як повідомляв «Погляд», нещодавно у Борисполі археологи знайшли вперше в Україні косторізну майстерню.

Нагадаємо, на початку року київські митники не дозволили артефактам часів Київської Русі незаконно покинути країну.